Türkiye'de hazine taşınmazları politikasının değişimi
Change of treasury immovable properties policy in Turkey
- Tez No: 761267
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN UMUT ÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hazine taşınmazlarının maliki Maliye Hazinesidir. Maliye Hazinesi de devletin hazinesidir. Devletin yönetimi altındaki hazine taşınmazlarının yönetiminde, zamana ve kamusal ihtiyaçlara bağlı olarak çok çeşitli politikalar uygulanmış ve buna bağlı olarak birçok hukuki düzenleme yapılmıştır. Bu tezde, hazine taşınmazlarında etkili olan belirli politikalar ele alınmıştır. Politikaların açıklanmasına geçilmeden önce tezin ana kavramı olan hazine taşınmazı kavramının ne olduğu belirlenmiştir. Sonrasında hazine taşınmazlarının yönetiminde etkili olan politikalar, kamu yararı- piyasa odaklılık ikiliğinde iki ayrı bölüme ayrılmıştır. İki bölüm arasında tarihsel süreç olarak bölümleme ise kesin olarak yapılamamaktadır. Çünkü belirlenen politikaların uygulama süreçleri farklılık göstermektedir. Fakat 1980'ler, politikaların kamu yararı-piyasa odaklılık ikiliğinde, kamu yararından piyasa odaklılığa doğru değiştiği yıllar olarak belirlenebilir. Hazine taşınmazlarının yönetiminde kamu yararı temeline oturan kamu politikalarının, millileştirme, toprak reformu ve iskân politikası olduğu öne sürülmüştür. Piyasa odaklılığı temelinde yürütülen politikalar ise tarım reformu, kentleşme ve özelleştirme politikaları olduğu iddia edilmiştir. Bu politikaların her birinin amaç ve ilkeleri belirlenmiştir. Politikaların uygulanasında kullanılan yönetsel nitelikteki araç ve yöntemler ayrı ayrı belirlenmiştir. Kamu yararından piyasa odaklılığına doğru değişim yaşayan hazine taşınmazları yönetimi süreci açıklanırken, kamu politikası alanından yararlanılmıştır. Kamu yararı temelindeki politikaların kolaylıkla uygulanamadığı ve özellikle toprak reformu politikasının başarısızlıkla sonuçlandığı belirlenmiştir. Piyasa odaklılığı temelinde uygulanan politikalarda ise çok daha kolay bir yönetim tarzının olduğu ve diğer politikalar ile karşılaştırıldığında önemli oranda başarı elde edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The owner of the treasury real estate is the Treasury of Finance. The Treasury of Finance is also the treasury of the state. In the management of treasury real estate under the administration of the state, various policies have been implemented depending on the time and public needs, and many legal arrangements have been made accordingly. In this study, certain policies that are effective in the management of treasury real estates are discussed. Before explaining the policies, the main concept of the thesis, the concept of treasury real estate, was determined. Afterwards, the policies that are effective in the management of treasury real estate are divided into two separate parts in the duality of public interest-market orientation. As a historical process, partitioning between the two parts cannot be made precisely. Because the implementation processes of the determined policies differ. However, roughly the 1980s can be determined as the years when policies changed from public interest to market orientation in the public interest-market-oriented dichotomy. It has been argued that the public policies based on public interest in the management of treasury real estate are nationalization, land reform and resettlement policies. It has been claimed that the policies carried out on the basis of market orientation are agricultural reform, urbanization and privatization policies. The aims and principles of each of these policies have been determined. Administrative tools and methods used in the implementation of policies have been determined separately. While explaining the process of treasury real estate management, which has changed from public interest to market orientation, the field of public policy has been used. It has been determined that policies on the basis of public interest cannot be easily implemented and especially the land reform policy has failed. It has been concluded that there is a much easier management style in the policies implemented on the basis of market orientation and a significant success has been achieved when compared to other policies.