Türk hukukuna göre yabancılar hakkında tesis edilen tahdit kodlarının incelenmesi
Examination of restriction codes about foreigners in accordance with Turkish law
- Tez No: 761280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türk Hukukunda yabancıların hukuki statülerine ilişkin temel kanun 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'dur. Bu Kanuna bağlı olarak yönetmelikler de ihdas edilmiştir. Uygulamada bu yasal düzenlemeleri dayanak alarak 'tahdit kodları' olarak ifade edilen ve bir yabancının hukuki statüsünü tanımlamak maksadıyla yabancının dosyasına bazı kodlar işlenmektedir. Bu kodlar İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan Göç İdaresi Başkanlığı tarafından konulmakta olup yabancılarla ilgili tahdit kodları ile ilgili olarak yetkili makam Göç İdaresi Başkanlığı'dır. Bu çalışmada önem arz eden belli başlı tahdit kodlarının neden konulduğu, nasıl bir hukuki sonuç doğurduğu, bu tahdit kodlarının iptali için hangi yasal yollara başvurulabileceği hususları emsal yargı içtihatları ile birlikte incelenmiştir. Tahdit kodlarının ne anlama geldiği ne gibi sonuçlar doğurduğu hususlarına ek olarak bu kodların uygulama nasıl ve hangi durumlarda konulduğu, idarenin bu kodların tesis ederken temel aldığı kriterler de işbu çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fundamental law regarding the legal status of foreigners in Turkish Law, is the Law on Foreigners and International Protection No. 6458. Also, certain guidelines have also been established in accordance with this Law. In practice, based on these legal regulations, some codes are identified as 'restriction codes' to define the foreigner's legal status; and these codes are recorded in the foreigner's immigration files. These codes are set by the Directorate of Migration Management, which was established under the Ministry of Interior. The competent authority regarding the restriction codes for foreigners is the Directorate of Migration Management. In this study, the researcher examined the reason of issuing such restriction codes, as well as legal consequences and the legal remedies, which could be applied for the annulment of these restriction codes, together with the precedent jurisprudence. In addition to definitions and the consequences of such codes, the researcher also examined how and in which situations these codes are implemented, and the criteria that the administration takes as a basis when establishing these codes, in this study.