The effects of post fire re-curing on mechanical properties and recovery of fiber reinforced concrete
Yangın sonrası yeniden kürün lifli betonun mekanik özellikleri ve iyileşmesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 761279
  2. Yazar: MOHAMED ADIL NOORI NOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH HUZEYFE AKCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek sıcaklıklar veya yangın betonda ciddi hasara sebep olabilir ve dahası kötüleşme süreci ısıtma sonrasında da devam edebilmektedir. Literatürde yangın sonrası iyileştirmeye yönelik az sayıda çalısma olmasına rağmen bunların çoğunluğu sadece dayanımın geri kazanımı ile ilgilidir. Öte yandan yangın sonrasında betonda oluşan aktiviteler betonun hem mekanik özelliklerini hem de içyapı özelliklerini ciddi bir şekilde etkileyebilmektedir. Bu sebeple bu çalışmada ısıtma sonrasında beton numunlerine solüsyon bazlı yeni kür yöntemleri uygulanmıştır. Uzun kür sürelerine göre daha etkili, pratik ve ekonomik olması için yangın sonrası kür 7 gün olacak şekilde uygulanmıştır. Kalan mekanik özelliklerin belirlenmesi ve iyileşmenin büyüklüğünün takibi için küp ve prizma numuneleri ısıtmanın, soğumanın ve yeniden kürlemenin her aşamasında tahribatlı ve tahribatsız deneylere tabi tutulmuştur. Ayrıca bu numunelerden bazıları ısıtma sonrasında betonda oluşan değişiklikleri ve yeniden kürlemenin etkilerini daha iyi anlamak için termogravimetri analizlerine de tabi tutulmuştur. Sonuçlar hava kürüne maruz bırakılan numunelerde daha fazla kötüleşme gösterirken su ve solüsyon bazlı küre maruz bırakılan numunelerde iyileşme göstermiştir.
Özet (Çeviri)
High temperatures or fire may cause significant damage in concrete. Moreover, further deterioration continues at the post heating stage. Although, there are few studies on the post fire rehabilitation of concrete in the literature, most of them focused only on the re-strengthening of concrete. On the other hand, the post fire activities in concrete have a significant impact on both mechanical and microstructural properties of concrete. Therefore, in this study new solution based re-curing techniques were utilized on the concrete specimens at the post heating stage. 7 days of post fire re-curing was applied in order to be more effective, practical and cost effective compared to the longer re-curing periods. At every stage of heating, cooling and re-curing; destructive and non-destructive tests were performed on cubic and prismatic specimens in order to determine the residual mechanical properties and to monitor the extent of recovery. Some of these specimens were also subjected to TGA analyses to better understand the microstructural changes of concrete following heating and the effect of re-curing methods. The results showed further deterioration in air re-cured concrete but recovery in water and solution based re-cured concrete.