Spor örgütlerinde cam tavan engelleri ve iş motivasyonu üzerine bir araştırma
A study on glass ceiling barriers and work motivation in sports organizations
  1. Tez No: 761281
  2. Yazar: NİĞMETULLAH EMRE RAMAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor örgütlerinde çalışan bireylerin yaşadıkları cam tavan sendromunun iş motivasyonu ile olan ilişkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu spor örgütlerinde çalışan ve çalışmamıza gönüllü olarak katılan 132 kadın, 169 erkek olmak üzere toplam 301 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada gönüllü bireylerin demografik özellikleri hazırlanan kişisel bilgi formu üzerinden alınmıştır. Cam tavan engel düzeylerini tespit etmek için, Karaca (2007) tarafından geliştirilen daha sonra incelenerek Yavuzer ve Özkan (2020) tarafından revize edilip ve geçerlik ve güvenilirlik yapılan“Cam Tavan Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. İş Motivasyonu düzeylerini belirlemek için ise Marc ve arkadaşları (1993) tarafından geliştirilen daha sonra Yılmaz (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“İş Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma grubunun %56.1', erkek bireylerden oluşmaktadır. 106 birey ile en çok 29-35 yaş aralığındaki spor örgütü çalışanı araştırma grubunun oluştururken %62.1 evli spor örgütü çalışanları katılım göstermiştir. Çalışma grubumuzda medeni durum, son kurumdaki çalışma süreleri ve yöneticilik görevleri değişkenlerine göre anlamlı bir fark tespit edilmezsek, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, toplam çalışma süresi ve unvan değişkenlerine göre anlamlı farklar tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda, cam tavan engelleri ile iş motivasyonu arasında küçük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the glass ceiling syndrome experienced by individuals working in sports organizations and work motivation. The study group of the research consists of a total of 301 participants, 132 women and 169 men, who work in sports organizations and voluntarily participate in our study. In the study, the demographic characteristics of the volunteers were taken from the prepared personal information form. In order to determine the glass ceiling barrier levels, the“Glass Ceiling Barriers”scale, which was developed by Karaca (2007) and revised by Yavuzer and Özkan (2020) after being examined and validated and reliable, was used. The“Job Motivation Scale”, developed by Marc et al. (1993) and adapted to Turkish by Yılmaz (2012), was used to determine the levels of job motivation. 56.1% of the research group consists of male individuals. While 106 individuals and sports organization employees aged between 29-35 constituted the research group, 62.1% married sports organization employees participated. If no significant difference was found in our study group according to the variables of marital status, working time at the last institution and managerial duties, significant differences were determined according to the variables of age, gender, education level, total working time and title. As a result of the findings obtained in the research, a small positive and significant relationship emerged between glass ceiling obstacles and work motivation.