Osteoartritli yaşlı bireylerde çevrimiçi hastalık yönetimi eğitimi ve telefonla danışmanlığın ağrı, fonksiyonel durum, öz-etkililik ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of online disease management education and telephone counseling on pain, functional status, self-efficacy and quality of life in older people with osteoarthritis
- Tez No: 761343
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Osteoartrit tanısı olan yaşlı bireylere verilen çevrimiçi eğitim ve telefonla danışmanlığın ağrı, fonksiyonel durum, öz-etkililik ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma olarak yapılmıştır. Araştırma verileri Ağustos- Kasım 2021 tarihleri arasında Konya'da özel bir hastanede toplanmıştır. Araştırma, 26 müdahale 26 kontrol olmak üzere 52 osteoartrit tanısı olan yaşlı bireyle tamamlanmıştır. Verilen toplanması için“Hasta Tanıtım Formu”,“Vizüel Analog Skala”,“Fonksiyonel Değerlendirme- Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi”,“Artritlerde Öz-etkililik Ölçeği”,“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşlı Modülü”ve“Telefonla Danışmanlık Takip Formu”kullanılmıştır. Müdahale grubundaki bireylere ilk dört hafta çevrimiçi eğitim uygulanmıştır. Beşinci haftadan sonra dört hafta telefonla danışmanlık verilmiştir. Her iki gruba da ilk, ikinci ve son ölçümde ölçekler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of telephone counseling and online training provided to elderly individuals diagnosed with OA on their pain, functional status, self-efficacy, and quality of life. The study data were collected in a private hospital in the Province of Konya, Turkey, between August and November 2021. The study was completed with 52 elderly individuals diagnosed with osteoarthritis, including 26 in the intervention group and 26 in the control group.“Patient Information Form”,“Functional Assessment - Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index”,“Arthritis Self-Efficacy Scale”,“World Health Organization Quality of Life - Old Module”, and“Telephone Counseling Follow-up Form”were used for data collection. Patients in the intervention group were given online training for the first four weeks. After the fifth week, four weeks of telephone counseling were provided. First, second and last measurements were made in both groups.