Türkiye'de basketbol, hentbol, voleybol'da algılanan marka değeri, taraftar kimliği, tatmin, taraftar bağlılığı ve niyet arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between basketball,handball, volleyball perceived brand equity, fan identity,satisfaction, fan loyalty and intention
- Tez No: 761342
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de basketbol, hentbol, voleybolda algılanan marka değeri, taraftar kimliği, tatmin, taraftar bağlılığı ve niyet arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu ilişkileri ortaya koymada tanımlayıcı araştırma modelinden yararlanırken; hipotezlerin test edilmesi, değişkenler arası ilişkilerin ortaya konması için bağıntısal araştırma modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2021 yılında araştırmacı tarafından sosyal medya hesaplarına gönderilen ölçme aracını, doğru ve eksiksiz biçimde dolduran, basketbol, hentbol ve voleybol sporuyla ilgilenen 463 kişiden oluşmaktadır. Öncelikle araştırmada kullanılan ölçekteki ifadeler için Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. Daha sonra farklı değişkenlerin arasındaki nedensellik ilişkilerini ortaya çıkarma amacıyla YEM yönergesinin kullanılmasının uygun olabileceğine karar verilmiş ve araştırma modeli, LISREL 8.80 programı kullanılarak YEM uygulamasının ölçüm ve yapısal modelden oluşan iki aşamalı yaklaşımıyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Yapısal modelde test edilmesi için araştırma modeline ilişkin yedi (7) hipotez belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre marka değeri, taraftar kimliğini; taraftar kimliği, tatmini; tatmin, tutumsal bağlılığı; tatmin, davranışsal bağlılığı; tatmin, davranışsal niyeti ve davranışsal bağlılık, davranışsal niyeti anlamlı düzeyde yordamaktadır. Sadece araştırmanın 6. hipotezi olan tutumsal bağlılığın, davranışsal niyeti anlamlı düzeyde yordamadığı görülmüştür. Sonuç olarak Türkiye'deki salon sporu kurumlarının; marka değeri, kimlik, tatmin, bağlılık, davranışsal niyet kavramlarının önemini dikkate alarak, kendi taraftarlarıyla, organizasyonlarıyla ve diğer spor kurumlarıyla olan ilişkilerini bu doğrultuda düzenlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relations of perceived brand equity, fan identity, satisfaction, fan loyalty and intention of basketball, handball and volleyball games in Turkey. While descriptive model has been used to reveal the relations, relational model has been used to test hypothesis and reveal the relations between the variances. Target population of the study consisted of basketball, handball, volleyball fans who have Facebook accounts in the year of 2020-2021; sampling group consisted of 463 fans. Survey forms were submitted online. LISREL 8.80 program and also two-step method of (SEM) were used in order to evaluate the aims and hypothesis of the study. Measurement model has been tested by confirmatory factor analysis (CFA). After confirmation process, structural equation model has been applied. In order to test in SEM, seven (7) hypothesis have been developed. According to SEM results, significant impacts are as follows; brand equity and fan identity; fan identity and satisfaction; satisfaction and attitudinal loyalty; satisfaction and behavioural intention; satisfaction and behavioural intention; behavioural loyalty and behavioural intention. Only the sixth hypothesis of the research reveals that attitudinal loyalty does not have a significant impact on behavioural intention. As a result, the institutions (federations, clubs) of these three games should plan their relations with their supporters and other sport institutions considering the importance of brand equity, identity, satisfaction, loyalty and behavioural intention.