Avantajları ve dezavantajları ile PLM sistemlerinde konfigürasyon ve özelleştirmelerin incelenmesi
Research of configuration and customizations in PLM systems with advantages and disadvantages
  1. Tez No: 761375
  2. Yazar: BUSE IŞIL ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma kapsamında PLM sistemlerinin devreye alınması ve işletilmesi sürecinde karşılaşılan süreç uyumsuzluklarına çözüm olarak uygulanmakta olan konfigürasyon ve özelleştirme çalışmaları incelenmektedir. Literatürde bu alanda yapılan çalışmalar incelenerek yöntemler ile avantaj/dezavantaj analizi yapılmaktadır. Özelleştirme sürecinde riskleri minimize etmek için takip edilebilecek gereksinim yönetimi, değişiklik yönetimi ve test süreçleri incelenmektedir. Konfigürasyon ve özelleştirme yöntemleri ile bu süreçte kullanılan araçlardan bahsedilmektedir. Sistem sağlayıcıları ile uygulamadaki örnekler üzerinden özelleştirmelerin avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Otomotiv sektöründeki uygulama örnekleri ile ihtiyaç, geliştirme örnekleri ve riskleri minimize etme üzerine öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the configuration and customization studies that were applied as a solution to the process incompatibilities encountered during the commissioning and operation of PLM systems were examined. By examining the studies in this field in the literature, advantage/disadvantage analysis was made with methods. Requirements management, change management and testing processes that can be followed in order to minimize risks in the customization process were examined.Configuration and customization methods and tools used in this process were mentioned. The advantages and disadvantages of customization were examined through system providers and examples in practice. Application examples in the automotive industry, needs, development examples and suggestions on minimizing risks were presented.