Investigation of structural and dielectric properties of ZnO nanorods growth by hydrothermal method
Hidrotermal yöntemle büyütülen ZnO nanoçubukların yapısal ve dielektriksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 761388
  2. Yazar: AFRAH ABDULAZEEZ A. AL-KHAFAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ POLAT ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çinko oksit (ZnO) nanoyapıları, endüstride elektronik cihazların küçük boyutlu imalatına yönelik artan talep nedeniyle optoelektronik ve sensör cihazları için oldukça önemli bir malzemedir. Bu tez, cam ve p-Si altlıklar üzerine büyütülen ZnO nanoçubuklarının (NÇ'lar) büyütülmesinin ve fiziksel özelliklerinin derinlemesine araştırılmasıdır. In/ZnO/p-Si heteroyapılarının yapısal özellikleri ve frekansa bağlı dielektrik fonksiyonu da araştırılmıştır. NÇ'lar, 90°C'de bir Teflon astarlı paslanmaz çelik kap içinde altlıklar üzerinde hidrotermal yöntemle üretilmiştir. Taramalı elektron mikroskobu analizi, nanoçubuk morfolojisini gösterirken, XRD verilerinin LeBail iyileştirmesi, ZnO NÇ'larin (002) yönelimli (uzay grubu P63mc) altıgen wurtzile yapısında kristalleştiğini gösterdi. In/ZnO/p-Si heteroyapısının dielektrik özellikleri, ±5 V voltaj aralığında ve 1 kHz/1 MHz frekans aralığında gerçekleştirilen uygun ortam koşullarında ve deneysel kabul ölçümleriyle hesaplanmıştır. Bu hesaplamalardan karmaşık bağıl geçirgenliğin reel kısmı (ε′), karmaşık bağıl geçirgenliğin sanal kısmı (ε″) ve kayıp tanjantı (tanδ) elde edildi. Ayrıca, karmaşık elektrik modülünün (M*) gerçek (M') ve sanal (M'') kısımları ortaya çıkarıldı. ε′, ε″ ve tanδ'deki frekans bağımlılığı, uzay yükü polarizasyonunun frekans bağımlılığına bağlandı. Elektrik modülünün gerçek kısmının, pozitif voltajlar için frekans ve voltajdan neredeyse bağımsız olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Zinc oxide (ZnO) nanostructures is a significant material for optoelectronic and sensor devices due to the increasing demand for small-size fabrication of electronic devices in the industry. This thesis is an in-depth investigation of growth and physical properties of the ZnO nanorods (NRs) grown on glass and p-Si substrates. The structural properties and frequency-dependent dielectric function of the In/ZnO/p-Si heterostructures are also investigated. The NRs were produced by hydrothermal method on the substrates in a Teflon-lined stainless-steel cover at 90°C. Scanning electron microscopy analysis indicates nanorod morphology while LeBail refinement of XRD data showed that the ZnO NRs crystallize in hexagonal wurtzile structure with (002) orientation (space group P63mc). The dielectric properties of the In/ZnO/p-Si heterostructure were calculated with the help of experimental admittance measurements performed in the ±5 V voltage range and 1 kHz/1 MHz frequency range under ambient conditions. The real part of the complex relative permittivity (ε′), the imaginary part of complex relative permittivity (ε″) and loss tangent (tanδ) were obtained. Also, real (M′) and imaginary (M″) parts of the complex electric modulus (M*) were extracted. Frequency dependence in the ε′, ε″ and tanδ was attributed to the frequency dependence of the space charge polarization. The real part of electrical modulus was found to be nearly independent of frequency and voltage for positive voltages.