Covid-19 salgınının uluslararası ticarete etkileri: Türkiye-Çin örneği
Effects of the Covid-19 output on international trade: Turkey-China case
  1. Tez No: 761390
  2. Yazar: BİROL KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çin'in Wuhan Eyaletinde 2019 yılının son günlerinde görülen ve üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen tam olarak önlenemeyen salgının ortaya çıkma nedenleri üzerinde pek çok fikir türetilmiş fakat şimdiye kadar virüsün ortaya çıkma nedeni ile ilgili kesin bir veriye ulaşılamamıştır. Covid-19 salgını yarasalardan türemiş veya laboratuvar ortamında türetilmiş olsa da sonuçta insan sağlığına ve ulusların ekonomilerine olumsuz olarak etki etmiş, uluslararası ticari ilişkilere de çok büyük zararlar vermiştir. Ülkelerin kontrollü ticaret yapması ve ticaretin tamamen durması gibi sonuçlardan dolayı ithalat ve ihracat koşulları değişmiş, alışılagelen kuralların dışına çıkılmıştır. Bu salgın son yüzyıldaki salgınlara göre farklılıklar göstermektedir. İlk farklılık, salgının dünya geneline yayılmış olması ve bu nedenle gündelik yaşamın kısıtlanmış olmasıdır. Bir diğer fark ise, küreselleşme sonucu ülkeler ekonomilerinin ve tedarik zincirlerinin birbirine sıkı sıkıya bağlı olması sonucu ülke ekonomilerinde yaşanan sorunların ortaya çıkmasıdır. Tez çalışmamda salgın öncesi ve salgın sürecinde Türkiye ve Çin ticaretine ilişkin bilgiler paylaşılmış, yayınlanan raporlar ve veriler ele alınarak salgın sonrası önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which emerged in China in the last weeks of 2019 and produced many scenarios on the cause of the virus formation, had a negative impact on the economies of the nations and caused great damage to international trade relation. Import and export conditions have changed due to consequences such as controlled trade and complete cessation of trade. Covid-19 differs from other pandemics in the 21st century in two respects. The first of these is the spread of the pandemic over a much wider geographical area. The pandemic started to affect all over the world in a very short time and therefore daily life was severely restricted. Secondly, the economic impact of the pandemic, which is caused by the globalization of the economy and the interdependent commercial relations of the countries with supply chains, is also on a global level. The purpose of the study is to demonstrate the difference of Covid-19 from other pandemics and to evaluate the economic effects and financial measures taken within the scope of combating the pandemic. In this context, the information related to the Turkey and China trade was shared before and during the pandemic, and post-pandemic suggestions were made by considering the published reports and data.