COVİD-19 pandemi sürecinde kayropraktik yüksek lisans öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyi ile kas iskelet sistemi ağrılarının ilişkisi
The relationship between physical activity levels and musculoskeletal pain of chiropractic graduate students during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 761391
  2. Yazar: FERAT BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Literatürde COVİD-19 pandemi sürecinin yarattığı sosyal izolasyonun sonucu olarak ortaya çıkan fiziksel inaktivitenin kardiyovasküler rahatsızlıklarla ilişkisi mevcuttur. Ancak pandemi sürecinde öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyi ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını ortaya koyan çalışmalara rastlanmamıştır. Salgın sırasında ve sonrasında fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkili kas-iskelet sistem ağrılarını azaltmak ya da ortadan kaldırmak, kanıta dayalı stratejiler geliştirmek için araştırma verilerine ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu çalışma, salgın sürecinde kayropraktik yüksek lisans öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyini belirlemek ve kas- iskelet sistem ağrıları ve bu iki durumun birbirleri ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature, there is a relationship between cardiovascular diseases and physical inactivity as a result of the social isolation created by the COVID-19 pandemic process. However, there were no studies that revealed the physical activity level and musculoskeletal system disorders of the students during the pandemic process. Research data is needed to reduce or eliminate musculoskeletal pain associated with physical activity levels during and after the epidemic and to develop evidence-based strategies. Therefore, this study was conducted to determine the physical activity level of chiropractic graduate students during the epidemic and to investigate musculoskeletal pain and the relationship between these two conditions.