Örgütsel sessizlik ve etik liderlik arasındaki ilişkide kurum kültürünün düzenleyici etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
Regulatory role of organizational culture on the relationship between organizational silence and ethical leadership: An implementation in the banking sector
- Tez No: 761392
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ORDUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın gayesi, bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bir katılım bankasındaki çalışanlar üzerinde Örgütsel Sessizlik ve Etik Liderlik arasındaki ilişkide Kurum kültürünün düzenleyici etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmanın, ilk üç bölümünde Etik Liderlik, Örgütsel Sessizlik ve Kurum kültürünün teorik çerçevesi ortaya konulmuştur. Beşinci bölümde söz konusu katılım bankasında çalışan 182 çalışandan edinilen veriler SPSS 22.0 programında istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmada, Etik Liderlik ile Örgütsel Sessizlik ve kabullenici ve savunmacı sessizlik arasında negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Etik Liderlik ile İlişkisel Sessizlik arasında ise literatürle uyumlu şekilde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer yandan, Kurum kültürünün, Etik Liderlik ile Örgütsel Sessizlik arasındaki ilişkide düzenleyici (moderatör) rol üstlenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is research about regulatory role of organizational culture on the relationship between organizational silence and ethical leadership in a participation bank. The first three chapters of the study included the theoretical framework of Ethical Leadership, Organizational Silence, and Organizational Culture. In the fifth section, the data obtained from 182 employees working in the mentioned participation bank were analyzed with statistical methods in the SPSS 22.0 program. In the study, we found that there was a negative and significant relationship between Ethical Leadership and Organizational Silence. And we found that there was a positive and significant relationship between Ethical Leadership and Relational Silence in line with the literature. On the other hand, it has been determined that Organizational Culture does not play regulatory (moderator) role in the relations between Ethical Leadership and Organizational Silence.