Covid-19 salgını bağlamında okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitim kurumlarında dış mekân kullanımı ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
Investigation of preschool teachers' views on outdoor use in preschool educational institutions in the context of the Covid-19 pandemic
- Tez No: 761421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE TÜRKAN BAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Covid-19 salgını öncesi ve sonrasında okulöncesi öğretmenlerin okul öncesi eğitim kurumlarında dış mekan kullanımına yönelik görüşlerinde farklılaşma olup olmadığını incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket ile 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 213 okul öncesi öğretmenin vermiş olduğu yanıtlardan oluşmaktadır. Veriler gerekli analizlerin yapılabilmesi amacıyla istatistik paket programa aktarılmıştır. Yanıtların yüzde frekans dağılımları hesaplanarak, görüşlerin farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek amacıyla McNemar ve McNemar-Bowker testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin Covid-19 salgını sonrası dış mekan kullanım süre ve sıklıklarında artış olduğu ve günlük planlarında dış mekanlara daha fazla yer verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin Covid-19 salgını sonrası açık alan kullanma nedenlerinin çocukların uzun süre kapalı alanda bulunmamalarını sağlamak olduğu görülmüştür. Velilerin Covid-19 salgını sonrasında bahçe kullanımı konusunda endişelerinin azaldığı ve sınıfı havalandırmak için daha fazla dış mekanı kullanımını istedikleri elde edilen sonuçlar arasındadır. Okul idarelerinin de öğretmenleri dış mekan kullanımı konusunda daha fazla teşvik ettiği bulgusu araştırma sonucunda elde edilmiştir. Covid-19 salgını sonrasında bazı okullarda öğretmenlerin sınıf içi etkinliklerini (sanat, okuma yazma çalışmaları, vs) okul bahçelerinde uygulamaları için materyal temin edildiği araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular arasındadır. Araştırma sonucunda dış mekanların öneminin salgın sonrasında öğretmen, veli ve okul idaresi tarafından daha iyi anlaşıldığı velilerin dış mekanların kullanımında endişelerinde azalma olduğu ve öğretmenlerin dış mekanları daha fazla kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine whether there is a difference in the opinions of preschool teachers about outdoor space use in preschool education institutions before and after the covid-19 pandemic. In this study, scanning model, which is one of the quantitative research methods, was used. The research data consists of the answers given by the questionnaire prepared by the researcher and the answers given by 213 pre-school teachers selected by convenient sampling method, working in pre-school education institutions in Istanbul in the 2021-2022 academic year. The data were transferred to the statistical program in order to make the analysis. The McNemar and McNemar-Bowker tests were used to test whether the opinions differed by calculating the percentage frequency distributions of the responses. According to the findings obtained as a result of the research, it was concluded that after the covid-19 pandemic, teachers increased the duration and frequency of outdoor use and included more outdoor spaces in their daily plans. It has been observed that the reasons for teachers to use open spaces after the covid-19 pandemic are to ensure that children are not in closed areas for a long time. It is among the results obtained that the parents' concerns about the use of the garden after the covid-19 pandemic have decreased and they want to use more outdoor space to ventilate the classroom. It is among the findings of the research that after the Covid-19 epidemic, materials were provided for teachers to practice classroom activities (art, literacy exercises, etc.) in school gardens in some schools. As a result of the research, it has been seen that the importance of outdoor spaces is better understood by teachers, parents and school administration after the pandemic, parents' concerns about the use of outdoor spaces have decreased, and teachers use outdoor spaces more.