Comparison of The Turkish national social science curriculum at the primary level with that of nebraska at the elementary level
Türkiye'deki ilkokul sosyal bilgiler programının Nebraska'daki aynı düzey sosyal bilgiler programının karşılaştırılması
- Tez No: 761422
- Danışmanlar: PROF. DR. WILLIAM SESOW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Nebraska-Lincoln
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul düzeyindeki Ulusal Sosyal Bilgiler programı ile aynı düzeydeki Nebraska Sosyal bilgiler programının karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmanın önemi, sosyal bilimlerin ve öğretiminin çok karmaşık olmasından ve müfredat çıktılarına ulaşmak için iyi organize edilmiş öğretim yöntemleri gerektirmesinden kaynaklanmaktadır. Çalışmanın ana bulguları şunlardır: 1) Nebraska Sosyal Bilgiler programı, Ulusal Sosyal Bilgiler programında bulunmayan destekleyici sosyal bilgiler konu alanlarına sahiptir (bu konu alanları arkeoloji, antropoloji, psikoloji, felsefe ve dini içerir). 2)Araştırmanın diğer temel bulgusu, Ulusal Sosyal Bilimler programında, çocukların kendi kendilerine farklı düşünmelerini sınırlayan milliyetçi kavram ve ünitelerin yoğun şekilde yer almasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this was to compare the Turkish National Social Science curriculum at the primary level with that of Nebraska at the elementary level. The importance of this study arises social science and its teaching are very complex and require well-organized instructional methods to attain curricula outcomes. The main findings of the study are: 1) the Nebraska Social Science curriculum has supporting social studies subject areas which the Turkis National Social Science curriculum does not have (these subject areas include archaelogy, anthropology, psychology, philosophy, and religion). 2)The other main finding of the study is that the Turkish National Social Science curriculum is full of nationalist concepts and units that do not allow children to think differently by themselves.