Duygusal tatmin ve kişilik özelliklerinin anlık satın alma davranışına etkisi
The effect of emotional satisfaction and personality features on instant purchase behavior
  1. Tez No: 761499
  2. Yazar: İLAYDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Reklamcılık, Psychology, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüketicilerin satın alma davranışını anlayabilmek, ürün veya hizmetleri tercih ederken nelere dikkat ettiklerini bilmek işletmeler için oldukça önemlidir. -Bilinçli veya bilinçsiz yapılan her davranış birbirinden farklı sonuçlar doğuracaktır- Böylelikle ürün veya hizmetlerini nasıl sunmaları, nasıl pazarlamaları gerektiğini bilirler. İnternet teknolojilerinin hızla geliştiği 21. yüzyılda, iletişimin de küreselleşmenin etkisiyle büyük bir ivme kazanmasının ardından bütün sektörler değişim ve dönüşüm ihtiyacı hissetmiştir. Modern yönetim sistemlerinde kritik öneme sahip olan insan faktörü, işletmelerin uzun ve kısa dönem stratejilerini belirlemelerinde büyük rol oynar. Tüketicinin satın alma davranışlarını anlamlandırabilmek için bireylerin, ürün veya hizmetleri tercih ederken nelere dikkat ettiklerini ve bilinçli-bilinçsiz bir şekilde nasıl anlık davranışlar sergilediklerini bilmek gerekmektedir. Nasıl ki; insanlar bir sürü farklı kişilik özelliklerine sahiplerse ve bu özellikler hayatlarına yön veriyorsa; satın alma davranışlarına da yön vermektedir. Böylelikle satın alma davranışları da çeşitlenerek farklı isimlerle adlandırılmaktadırlar. Tüketiciler sadece ürün ve hizmet alma odaklı değil; diğerlerine kıyasla kendileri için en iyisine karar vererek satın alma işlemini gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple markaların, müşterilerinin karşısına nerede ve nasıl çıkacağını iyi analiz etmeleri gerekmektedir. Anlık satın alma kavramını, tüketicilerin anlık satın alma davranışını ne zaman gerçekleştirdiğini inceleyen bu tezde; sadece fiziksel koşullara odaklanmak yerine duygusal etmenler incelenmiştir. Araştırmanın amacı; pazarlamacıların, tüketicilerin anlık satın alma davranışının nasıl gerçekleştiğini kavramalarını sağlamaktır.“Duygusal tatmin ve kişilik özelliklerinin anlık satın alma davranışına etkisi”adlı 8 bölümden oluşmaktadır. Çalışmada, araştırmanın hipotezlerini test edebilmek için nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Yapılan araştırmada anket yöntemine başvurularak; 432 kişinin katılımıyla veriler elde edilmiştir. Çevrimiçi yapılan anket soruları;“30 Temmuz-10 Ağustos 2022”tarihleri arasında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important for businesses to understand the purchasing behavior of consumers and to know what they pay attention to when choosing products or services. Thus, they know how to present their products or services and how to market them. Understanding the 'purchasing behavior' is the most important factor that facilitates the job of marketers. In the 21st century, in which internet technologies are developing rapidly, all sectors have felt the need for change and transformation after communication gained a great momentum with the effect of globalization. Among these is marketing, whose central focus is the human element. The human factor, which is of critical importance in modern management systems, plays a major role in determining the long and short term strategies of businesses. In order to make sense of the purchasing behavior of the consumer, it is necessary to know what individuals pay attention to when choosing products or services, and how they act consciously or unconsciously. In order for marketers to understand consumers and pour their behavior into data; take advantage of certain demographic characteristics. How; if people have many different personality traits and these traits shape their lives; It also influences purchasing behavior. Thus, their purchasing behaviors are diversified and they are called with different names. When marketers attempt to sell a product; they should show consumers in different ways why they should buy. Undoubtedly; Underlying successful marketing efforts lies a good understanding of people's decision-making processes. Differentiation is very important for brands in today's competitive markets. Customers are no longer focused solely on receiving products and services; They make the purchase by deciding what is best for them compared to others. For this reason, brands need to analyze well where and how they will meet their customers. In this thesis, which examines the concept of impulse buying, when consumers realize their impulse buying behavior; instead of focusing only on physical conditions, emotional factors were examined. In this 8-part study named“Emotional satisfaction and the effect of personality traits on impulse buying behavior”, which was prepared in order to examine the consumer factor, which is of great importance in terms of marketing, and to understand the human factor correctly and to examine the importance of impulse buying in the development of new strategies of companies, quantitative research was conducted to test the hypotheses of the research. method is preferred. In order to obtain the data in the research, the survey method was used, and 63 questions prepared with a 5-point Likert scale that will enable us to associate emotional satisfaction and personality traits with impulse buying were directed online to a randomly selected 600-person consumer sample group between the ages of 18 and over. 432 people out of 600 specified participated in the survey and answered the questions between“30 July-10 August 2022”.