Childhood maltreatment and adulthood depressive symptoms: Self and other-mentalizing capacity as a mediating factor
Çocuklukta kötü muamele ve yetişkinlikte depresif belirtiler: Aracı bir faktör olarak kendine ve diğerine yönelik zihinselleştirme
  1. Tez No: 761500
  2. Yazar: MELİSA VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CEREN ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Zihinselleştirme, kendinin ve başkalarının davranışlarını zihinsel niyetler açısından tanıma ve yorumlama kapasitesini ifade eder. Bu kapasite, birincil bakım verenle güvenli bağlanma ilişkisinde edinilir. Yaşamın ilk yıllarında yansıtıcı olmayan bağlanma figürüne sahip olma ve kötü muamele görme zihinselleştirme kapasitesinin uygun şekilde oluşmamasının temel kaynağıdır. Bu yıllarda yaşanılan kötü muamele, duygu tanıma, duygu düzenleme, öz düzenleme ve sosyal tanıma kapasitelerinde depresyon gibi duygusal bozuklukların gelişmesine neden olabilecek çeşitli eksikliklere yol açmaktadır. Daha önceki çalışmalar, zihinselleştirmenin erken dönemdeki olumsuz deneyimlerle yetişkinlik döneminde oluşabilecek psikopatolojilerin nasıl ilişkilendikleri göstermişlerdir; ancak hiçbiri zihinselleştirmenin belirli boyutlarının depresif belirtilerin oluşumunda nasıl bir rol oynadığını göstermedi. Bu nedenle, mevcut çalışma, bakım veren tarafından uygulanmış erken dönemdeki çocukluk çağı kötü muamelesi ve yetişkinlik dönemindeki depresif semptomlar arasında benliğe ve diğerine yönelik zihinselleştirme kapasitesinin aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Klinik olmayan popülasyondan 18 yaşında büyük katılımcılar çevrimiçi kaynaklarla çalışmaya davet edilmiş ve çevrimiçi anket doldurmuşlardır. Katılımcılar, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Duygu Durum Farkındalığı Ölçeği, Kişilerarası Tepkisellik Ölçeği, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği ve Stresli Yaşam Olayları Kontrol Listesi'ni doldurmuşlardır. Yol analizi sonuçları, bireylerin çocukluk çağı kötü muameleye maruz kalmaları ne kadar yüksekse, kendilerine yönelik zihinselleştirme kapasitelerinin o kadar düşük olduğunu ve depresif belirtilerin de o kadar fazla olduğunu göstermiştir. Ancak, diğerine yönelik zihinselleştirme kapasitesi, çocuklukta kötü muamele ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiyi anlamlı düzeyde yordamamıştır. Ayrıca stresli yaşam olaylarının olması benliğe ve diğerine yönelik zihinselleştirme ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiyi etkilememiştir. Bu bulgular, çocukluk çağında kötü muameleye maruz kalan bireylerin yetişkinlik döneminde depresif belirtiler geliştirmesinde duygu ve düşünceler açısından kendini anlamanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mentalization refers to the capacity to recognize and interpret behaviors of self and other in terms of mental intentions. It is acquired within a secure attachment relationship with the primary caregiver. Having an unreflective attachment figure and maltreatment during the early years is the primary source of mentalization deprivation. During these years, maltreatment produces several deficiencies in children's emotion recognition, affect regulation, self-regulation, and social recognition capacity, which might develop emotional disorders in adulthood, such as depression. Previous studies investigated how mentalization links early adverse experiences and adult psychopathology; however, none demonstrated how specific mentalization dimensions play a role in the formation of depressive symptoms. Therefore, the current study aimed to show the association between early childhood maltreatment and depressive symptoms in adulthood, investigating the mediating role of self and other-mentalization capacities with the potential moderating effect of stressful life events. Participants from a non-clinical population older than 18, completed the Childhood Trauma Questionnaire, the Trait Meta-Mood Scale, Interpersonal Reactivity Scale, Depression, Anxiety, Stress Scale, and Life Events Checklist. The results of path analysis showed that the more individuals have childhood maltreatment, the less they have the self-mentalization capacity and the more depressive symptoms. However, other-mentalization capacity did not significantly predict the relationship between childhood maltreatment and depressive symptoms. Furthermore, stressful life events did not affect the relationship between self & other-mentalization and depressive symptoms. These findings highlight the importance of self-understanding in terms of emotions and thoughts in developing depressive symptoms in adulthood for individuals exposed to childhood maltreatment.