Almanya'daki Türklerin kültürel uyum, psiko-sosyal durum ve dindarlıklarında caminin etkisi üzerine bir alan araştırması
A field study on the effect of mosques on cultural adaptation, psycho-social status and religiosity of Turks in Germany
  1. Tez No: 761532
  2. Yazar: NURAN ŞEYHHASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HOROZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Almanya'da bulunan en kalabalık göçmen grubunu oluşturan Türklerin kültürel uyum ve psiko-sosyal sorunları, aradan geçen yarım asırlık bir zaman dilimine rağmen hâlen güncelliğini koruyan konular arasında yer almaktadır. Bu çalışmada Almanya'daki Türklerin kültürel uyum, psiko-sosyal durum ve dindarlıklarında caminin etkisi incelenmiştir. Bunun için Almanya'da yaşayan 428 Türk katılımcı üzerinde nicel anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde iki farklı kültür arasında yaşayan Türklerin etnik kültürünü devam ettirme ve kültürel kimliklerini muhafaza etme düzeylerinin, Alman kültürünü benimseme ve Alman kimliğine ait hissetme ortalamasından daha yüksek olduğu, asimilasyonu değil entegrasyonu tercih ettikleri tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra Almanya'daki camilerin, din hizmetleri dışında Türklerin bireysel ve toplumsal hayatlarında sosyalleşmenin artması, kültürün ve kimliğin muhafaza edilmesi bakımından pozitif etkiye sahip olduğu, çok boyutlu fonksiyonlar taşıdığı, entegrasyona katkı sağladığı ve asimilasyonu engellediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The cultural adaptation and psycho-social problems of the Turks, who constitute the largest immigrant group in Germany, are among the issues that remain topical despite the half-century that has passed. This study was conducted to investigate the impact of the mosque on the cultural adaptation, psycho-social situation, and religiosity of Turks in Germany. For this purpose, a quantitative survey was conducted on 428 Turkish participants. As a result of the data obtained, it has been determined that the level of maintaining the ethnic culture and preserving their cultural identity of Turks living between two different cultures is higher than the average of adopting German culture and feel belonging to the German identity. In addition, it has been concluded that mosques in Germany have a positive impact on the individual and social life of Turks in social, cultural, identity, and psychological aspects other than religious services, carry multidimensional functions, contribute to integration and prevent assimilation.