Hemodiyaliz hastalarının beslenme durumu, antropometrik ölçümleri ve bazı biyokimyasal bulguları arasındaki ilişki
The relationship between nutritional status, anthroopometric measurements and some biochemical findings of hemodialysis patients
- Tez No: 761531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAPTANOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği tanısı almış hastalarda en sık tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri hemodiyaliz (HD) tedavisidir. Hastaların bilinçsiz/yanlış beslenmesiyle oluşan malnütrisyon, hem obezite hem yetersiz beslenmeyle bireylerin beslenme ve sağlık durumlarını etkilemektedir. Bu çalışmada belirlenen popülasyondaki HD hastalarının beden kütle indeksi değerlerinin; hastalardaki antropometrik ölçümlerini ve kan lipit değerlerini nasıl etkilediğini, aralarında nasıl bir ilişki olduğunu tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi Diyaliz Servisi'nde tedavi gören 55 hemodiyaliz hastasında yürütülen bu çalışmada; hastaların demografik özelliklerini, hastalığa ilişkin bilgilerini ve biyokimyasal bulgularını sorgulamak için veri toplama formu, beslenme durumunu değerlendirebilmek için üç günlük besin tüketim kaydı ve malnütrisyon taraması için Subjektif Global Değerlendirmesi hastaların izni alınarak uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi, IBM Statistical Package for Social Science Statistics (SPSS) 24.0 istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hemodialysis (HD) is one of the most preferred treatment modalities in patients diagnosed with end-stage renal disease. Malnutrition, which is caused by unconscious/wrong nutrition of patients, affects the nutritional and health status of individuals with both obesity and malnutrition. The body mass index values of HD patients in the population determined in this study; This study was carried out to determine how it affects anthropometric measurements and blood lipid values in patients, and what kind of relationship there is between them. In this study carried out in 55 hemodialysis patients treated in Bursa Uludağ University Health Application and Research Center Hospital Dialysis Service; Data collection form to question demographic characteristics, disease-related information and biochemical findings of patients, three-day food consumption record to evaluate nutritional status, and Subjective Global Assessment for malnutrition screening were applied with the consent of the patients. The analysis of the data obtained from the research was carried out using the IBM Statistical Package for Social Science Statistics (SPSS) 24.0 statistical package program.