Açık kalp cerrahisi hastalarında bakım paketi uygulamasının iyileşme sürecine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of care bundle implementation on recovery process in open heart surgery patients
- Tez No: 761565
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç açık kalp cerrahisi (AKC) olan hastalara kanıta dayalı uygulamalardan oluşan“Kalp Cerrahisi Bakım Paketi”uygulanmasının hastaların iyileşme kalitesi ve solunum örüntüleri (solunum sayısı, dispne varlığı, oksijen saturasyonu v.b.) üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmada bakım paketinin uygulanmasında hemşirelerin uyum durumları da incelenmiştir. Bu araştırma AKC uygulanan kontrol ve çalışma gruplu, yarı deneysel, non-randomize bir çalışmadır. Araştırmada, cerrahi yoğun bakım (CYB) ve kalp damar cerrahi (KDC) kliniğinde görev yapan gönüllü hemşireler, araştırmacı tarafından oluşturulan bakım paketini çalışma grubundaki hastalara uygulamıştır. Bakım paketi;“Hasta ve Yakınlarının Bilgilendirilmesi”,“Solunum Yönetimi”ve“Erken Mobilizasyon”uygulamalarını içermektedir. Araştırmaya 69'u kontrol, 34'ü çalışma olmak üzere toplam 103 hasta dahil edilmiştir. Önce kontrol daha sonra da çalışma grubuna ait veriler toplanmıştır. Kontrol grubu hastaları standart bakımı almış, çalışma grubuna ise standart bakımın yanında bakım paketi uygulanmıştır. Veriler“Tanıtıcı Özellikler Veri Formu”“Komplikasyonlara Yönelik Hasta Çıktıları Formu ve ”İyileşme Kalitesi-40 Anketi" (Quality Of Recovery-40-QoR-40) kullanılarak elde edilmiştir. Her iki grup, yaş ortalaması ve koroner arter hastalığı tanısı dışında tüm değişkenler açısından benzerdir.
Özet (Çeviri)
The aim is to examine the effect of applying the“Cardiac Surgery Care Bundle”, which consists of evidence-based applications, on patients with open heart surgery (AKC) on the quality of recovery and respiratory patterns (respiratory rate, presence of dyspnea, oxygen saturation, etc.). In the study, the compliance status of nurses in the implementation of the care bundle was also examined. This research is a quasi-experimental, non-randomized study with AKC applied control and study groups. In the study, volunteer nurses working in the surgical intensive care (STI) and cardiovascular surgery (CDC) clinics applied the care bundle created by the researcher to the patients in the study group. care bundle; It includes“Informing the Patients and Their Relatives”,“Respiratory Management”and“Early Mobilization”applications. A total of 103 patients, 69 of whom were control and 34 were study, were included in the study. First, the data of the control group and then the study group were collected. Patients in the control group received standard care, while the study group received a care bundle in addition to the standard care. Data were obtained using the“Descriptive Characteristics Data Form”,“Patient Outcomes for Complications Form”and the“Quality of Recovery-40-QoR-40”. Both groups were similar in all variables except mean age and diagnosis of coronary artery disease.