Kalp cerrahisi hastalarına uygulanan ameliyat öncesi bakım paketinin iyileşme üzerine etkisi
Effect of A preoperative care package on recovery in patients undergoing cardiac surgery
  1. Tez No: 691518
  2. Yazar: PINAR ONGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma; Ağustos 2019- Şubat 2021 tarihleri arasında, kalp cerrahisi hastalarına ameliyat öncesi uygulanan bakım paketinin ameliyat sonrası iyileşme üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, Balıkesir ili, Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde yatmakta olan hastaların katılımı ile gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini; Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde yatan, elektif açık kalp cerrahisi planlanan tüm yetişkin hastalar oluşturdu. Güç analizi ile araştırmanın örneklemi, deney grubu (n=43) ve kontrol grubu (n=43) toplam 86 hasta olarak belirlendi. Araştırmacı tarafından kalp ve damar cerrahisi kliniğinde çalışan 8 hemşireye bakım paketi ile ilgili eğitim verildi. Hemşireler tarafından deney grubu hastalarına %100 uyum ile bakım paketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between August 2019-February 2021 with the participation of patients hospitalized in the cardiovascular surgery service of Balikesir University Health Application and Research Hospital in order to determine the effect of a preoperative care package applied to patients scheduled for cardiac surgery on their postoperative recovery. The study population consisted of all adult patients who were admitted to the cardiovascular surgery service to undergo elective open heart surgery. Using a power analysis, the sample of the study was determined as 86 patients, consisting of an experimental group (n=43) and a control group (n=43). Eight nurses working in the cardiovascular surgery clinic were given training on the care package by the researcher. The care package was applied by the nurses to the experimental group with 100% compliance.