Gebelik döneminde anksiyete ve depresyon için mobil izleme programı geliştirilmesi ve ilk üç aylık sonuçlarının değerlendirilmesi
Development of mobile monitoring program for anxiety and depression in pregnancy and evaluation of first three months results
- Tez No: 761571
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışma ile gebelikte anksiyete ve depresyon belirtilerini ve ilişkili faktörleri taramak üzere bir mobil uygulama geliştirilmesi, gebelerin bu uygulama ile periyodik aralıklarla taranması, riskli bireylerin tedaviye yönlendirilmesi ve uygulamanın gebeler üzerine etkisi ve uygulama kullanımını tercih eden gebelerin sosyodemografik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu çalışma için ilk aşamada perinatal dönemde periyodik aralıklarla izlem yapan, Perinatal Anksiyete Depresyon İzlem Platformu (PADİP) adlı bir yazılım platformu geliştirildi. Bu platform içerisinde sosyodemografik veri formlarını, EDDÖ (Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği), PASS-TR (Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği) ve PUKİ (Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi) ölçeklerini barındırıyordu. Sonrasında Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi kadın doğum kliniklerine başvuran 160'ı PADİP grubu 160'u kontrol grubu olmak üzere 320 gebe çalışmaya dahil edildi. PADİP grubu 3 ay boyunca platform aracılığıyla aylık olarak depresyon, anksiyete ve uyku kalitesi yönünden tarandı ve ölçek puanlarıyla ilgili anlık geri bildirimler sağlandı. Gebelere aylık olarak gönderilen mesajlarla ve psikiyatri hemşiresi tarafından aranarak ölçekleri doldurma zamanlarının geldiği hatırlatıldı, ihtiyaç durumunda psikiyatrik görüşmenin sağlanabileceği ifade edildi. Depresyon ölçek puanları yüksek saptanan hastalar polikliniğe yönlendirildi. BULGULAR: Çalışmamızda mobil uygulamayı yüklemeyi kabul etme oranları manuel tarama testi doldurma oranlarına göre anlamlı derecede düşüktü. Mobil uygulamada görüşmeleri çalışmaya katılmayı kabul edip ölçekleri dolduranların oranı %20,6'ydı. 3 ay sonunda PADİP grubunda takip sürecinde depresyon ve kaygı ölçeği puanlarında anlamlı bir düşüş tespit edildi, kontrol grubunda ölçek puanlarında anlamlı bir fark saptanmadı (EDDÖ için p=0,001; PASS için p=0,028). Son görüşmede takip süreci boyunca tedavi ihtiyacı olduğunu beyan eden kadınların sayısı PADİP grubunda daha yüksek saptandı. SONUÇ: PADİP kullanımının gebelerin depresyon ve anksiyete puanları üzerinde anlamlı iyileştirici etkilerinin olduğu, PADİP'in eğitim düzeyi yüksek, kaygılı ve uyku bozukluğu olan gebelerce tercih edildiği ve PADİP'i düzenli dolduran gebelerin eğitim düzeyi yüksek ev hanımı olma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiş olup bu konuyla ilgili daha büyük örneklemli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AIM: With this study, it was aimed to develop a mobile application to scan the symptoms of anxiety and depression and related factors during pregnancy, to screen pregnant women periodically with this application, to direct risky individuals to treatment, and to examine the effect of the application on pregnant women and the sociodemographic characteristics of pregnant women who prefer to use the application. MATERIALS AND METHODS: In the first stage, a software platform called Perinatal Anxiety Depression Monitoring Platform (PADIP), which monitors periodically during the perinatal period, was developed for this study. This platform included sociodemographic data forms, EDSS (Edinburgh Postpartum Depression Scale), PASS-TR (Perinatal Anxiety Screening Scale) and PUKI (Pittsburgh Sleep Quality Index) scales. Afterwards, 320 pregnant women, 160 of whom were in the PADIP group, and 160 in the control group were included in the study. The PADIP group was screened monthly for depression, anxiety and sleep quality for 3 months, and instant feedback was provided on the scale scores. RESULTS: In our study, the rates of accepting to install the mobile application were significantly lower than the rates of completing the manual screening test. At the end of 3 months, there was a significant decrease in depression and anxiety scale scores in the PADIP group during the follow-up period, while there was no significant difference in scale scores in the control group (p=0.001 for EPDS; p=0.028 for PASS). CONCLUSION: It has been determined that the use of PADIP application has significant curative effects on the depression and anxiety scores of pregnant women, PADIP application is preferred by pregnant women with high education level, anxious and sleep disordered, and pregnant women who regularly complete PADIP application have a higher rate of being a housewife with higher education. Prospective studies with larger samples are needed on the subject.