Enjekte edilebilir trombositten zengin fibrinin (I-PRF) alt gömülü yirmi yaş cerrahisinde postoperatif ağrı, ödem, trismus ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması: Bölünmüş ağız, prospektif, randomize klinik araştırma
Investigation of the effect of injectable platelet-rich fibrin (i-PRF) on postoperative pain, edema, trismus and quality of life in mandibular third molar surgery: Split MOUTH, prospective, randomized clinical trial
  1. Tez No: 761572
  2. Yazar: HASAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AYRANCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, enjekte edilebilir trombositten zengin fibrinin (i-prf) alt gömülü yirmi yaş cerrahisinde postoperatif ağrı, ödem, trismus ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya yaşları 18 ile 25 arasında değişen, asemptomatik çift taraflı Pell & Gregory sınıflamasına göre sınıf II, pozisyon B ve C olan kemik retansiyonlu mezioanguler gömülü yirmi yaş dişleri bulunan 26 kadın 9 erkek olmak üzere toplam 35 hasta dahil edilmiştir. Randomizasyon sağlandıktan sonra bir taraftaki yirmi yaş dişine standart cerrahi protokol, diğer taraftaki yirmi yaş dişine ise en az 3 hafta sonra standart cerrahi protokole ek olarak submukozal enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin uygulanmıştır. Hastanın postoperatif ağrı, ödem, trismus ve yaşam kalitesindeki değişim takiplerde değerlendirilmiştir. Bulgular: Postoperatif ağrı açısından gruplar arası anlamlı farklılık olmadığı gözlenmiştir. I-prf grubunda analjezik tüketiminin postoperatif 6. saat, 24. saat ve 2. gün anlamlı düzeyde daha az olduğu belirlenmiştir. Postoperatif ödem ölçümlerinde i-prf grubunun daha başarılı olduğu gösterilmiştir. Göz lateral köşesi-angulus ölçümlerinde 2 ve 7. gün, tragus-ağız dış köşesi ölçümlerinde 2. gün istatiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Ağız açıklığının ise 2. gün anlamlı düzeyde i-prf grubunda daha az olduğu görülmüştür. I-prf'in postoperatif yaşam kalitesi üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Çalışma sonuçlarına göre i-prf'in postoperatif ağrının yönetilmesinde sınırlı etkisi olsa da postoperatif ödemin azaltılmasında etkili olduğu belirlenmiştir. Konuyla ilgili daha detaylı sonuçlara ulaşılabilmesi için, geniş hasta gruplarında daha fazla çalışma yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis study is to investigate the effect of injectable platelet-rich fibrin (i-prf) on postoperative pain, edema, trismus and quality of life in mandibular third molar surgery. Material and Method: Thirty-five patients, 26 female and 9 male, aged between 18 and 25, were included in the study. It was noted that the patients had bilateral mesioangular impacted wisdom teeth, which were classified as class II, position B and C according to the Pell & Gregory classification. After the randomization was achieved, the standard surgical protocol was applied to the wisdom tooth on one side. In the other wisdom tooth, at least 3 weeks later, submucosal injectable platelet-rich fibrin was applied in addition to the standard surgical protocol. Postoperative pain, edema, trismus and changes in the quality of life of the patient were evaluated in the follow-ups. Results: It was observed that there was no significant difference between the groups in terms of postoperative pain. Analgesic consumption in the i-prf group was significantly less at the 6th hour, 24th hour and 2nd day postoperatively. I-prf group was more successful in postoperative edema measurements, there was a statistically significant difference on the 2nd and 7th day in the lateral canthus-angulus measurements, and on the 2nd day in the tragus-commisura measurements. Mouth opening was significantly less in the i-prf group on the 2nd day. It was observed that i-prf did not have a statistically significant effect on postoperative quality of life. Conclusion: According to the results of the study, it was determined that i-prf had a limited effect on the management of postoperative pain, but i-prf was effective in reducing postoperative edema. In order to reach more detailed results on the subject, more studies in large patient groups are required.