Badem kabuğu katkılı yonga levhaların ısıl iletkenliklerinin incelenmesi
Investigation of the thermal conductivity of almond shell added particle boards
- Tez No: 761616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALİ SERTKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülkemiz ekonomisi için enerji ve enerji kaynakları çok önemlidir. Enerjiyi verimli kullanabilmenin en önemli yolu ise ısı yalıtımıdır. Isı yalıtım endüstrisinde organik yapıların kullanımı hedeflenmektedir. Badem kabukları sert ve gözenekli yapıya sahiptir. Badem üretim miktarı teşvikler sayesinde daha da artacaktır. Piyasa arzı fazla ve uygun özelliklerdeki bu materyal ısı yalıtımı olarak incelenmiştir. Üretilen malzemeler 0,6-0,9 ve 1,2 g/cm3 yoğunluklardadır. Badem kabukları yüzdece oranları % 9, % 23, % 27, % 45, % 54, % 72, % 81 ve % 90 olarak ifade edilmektedir. Üretilme aşaması olarak öncelikle badem kabuğu, kavak-karaçam ve tutkal temin edilmiştir. Badem kabukları öğütülmüş ve karıştırılmıştır. Karışım sıcak pres cihazında basılmıştır. Zımparalama, kenar kesme ve numaralandırma yapılmıştır. Üretilen badem kabuğu katkılı yonga levhalar ısıl iletkenlik testine alınmıştır. Ahşaplar ısıl iletkenlik bakımından incelendiğinde 0,200 W/mK değerlerine sahiptir. Üretilen badem kabuğu katkılı yonga levhaların ısıl iletkenlik sonuçları 0,068-0,190 W/mK arasındadır. Sonuç olarak ısı iletim bakımından ahşaba göre daha iyi bir ısı yalıtım malzemesi elde edilmiştir. Sonuçların büyük bir kısmında badem kabuğunun oranının artması yalıtımı artırmaktadır. Maliyet olarak karlı bir yatırımdır. Yoğunluğun azalması ısıl yalıtkanlığına olumlu etkiler yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy and energy resources are very important for the economy of our country. The most important way of efficient energy utilization is thermal insulation. Organic structures are aimed for utilization in the thermal insulation industry. Almond shells have hard and porous structure. Amount of almond production will increase more, due to the incentives. This material, which has a large market supply and suitable properties, has been examined in terms of thermal insulation. The materials produced are in densities of 0.6-0.9 and 1.2 g/cm3. The percentages of almond shells are expressed as % 9, % 23, % 27, % 45, % 54, % 72, % 81 and % 90. Firstly, almond shell, poplar-black pine and glue were obtained as production stage. Almond shells are grinded and mixed. The mixture was pressed in a hot press device. Sanding, edge cutting, and numbering were done. The produced almond shell containing particle boards were tested for thermal conductivity. When wooden materials are examined in terms of thermal conductivity, they have values of 0.200 W/mK. The thermal conductivity results of the produced almond shell added particle boards are between 0.068-0.190 W/mK. As a result, a better thermal insulation material was obtained comparing to wooded origin materials in terms of thermal insulation. In most of the cases, the increase in the proportion of almond shell increases the insulation. It is a profitable investment in terms of cost. The decrease in density has positive effects on thermal insulation.