Sandwich panel production with layered production technology and optimization
Katmanlı üretim teknolojisi ile sandviç panel üretimi ve optimizasyonu
- Tez No: 761628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM BOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, saf ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren) filament ve %1, %2, %3, %5 oranlarında CaCO3 nano partükül katkılı ABS filamentler üretilmiştir. Farklı karışım oranlarında üretilmiş filamentler kullanılarak çift ektruderli 3 boyutlu (3D) yazıcı ile balpeteği geometrisinde sandviç panel çekirdekleri üretilmiştir. Daha sonra karbon fiber kumaş ve epoksi kullanılarak vakum infüzyon yöntemi ile sandviç panel dış yüzeyleri kompozit malzemeden üretilmiştir. Üretilen çekirdek ve kompozit dış yüzeyler yapısal yapıştırıcı kullanarak birleştirilip sandviç panel formunda test numuneleri elde edilmiştir. Üretilen filamentlerden çekme test numunleri, 3 nokta eğme testi numunmeleri ve basma testi numuneleri üretilmiştir. Bu numunelere çekme testi, 3 nokta eğme testi ve basma testi uygulanmıştır. Uygulanan testler ile nanopartükül katkısının sandviç panellerin dayanım özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca sonlu elemanlar metodu kullanılarak numerik analiz yapılmıştır. Analizden elde edilen veriler ile deneylerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda CaCO3 katkı oranının mukavemeti doğrudan etkilediği görülmüştür. ABS plastiğe %3 seviyesine kadar eklenen CaCO3 katkısının mukavemeti arttırdığı, %3'ten sonra eklenen ise malzemenin kırılganlığının artması nedeniyle mukavemetini azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, pure ABS (Acrylonitrile Butadiene Styrene) filament and 1%, 2%, 3%, 5% CaCO3 nanoparticle added ABS filaments were produced. Sandwich panel cores in honeycomb geometry were produced with a double extruder 3D printer using filaments produced in different mixing ratios. Then, sandwich panel outer surfaces were produced from composite material by vacuum infusion method using carbon fiber fabric and epoxy. The produced core and composite outer surfaces were combined using structural adhesive and test specimens in the form of sandwich panels were obtained. Tensile test specimens, 3-point bending test specimens and compression test specimens were produced from the produced filaments. These samples were applied tensile test, 3-point bending test and compression test. The effects of nanoparticle additives on the strength properties of sandwich panels were investigated with the applied tests. In addition, numerical analysis was performed using the finite element method. The data obtained from the analysis and the results obtained from the experiments were compared. As a result of this study, it was observed that the CaCO3 additive ratio directly affects the strength. It has been observed that the CaCO3 additive added to ABS plastic up to the level of 3% increases the strength, while the material added after 3% decreases the strength due to the increase in brittleness.