Perlitli ısı yalıtım elemanlarının higro-termik davranışları
- Tez No: 5765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT B. ÖZDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Günümüz teknolojisinde, enerji kaynaklarından en verimli şekilde yararlanmanın yolları araştırılmaktadır. Bilim adamlarına düşen görev ihtiyaca hizmet verecek enerji- kaynaklarını gün ışığına çıkarmak ve var olan kaynakları sakınarak kullanmanın yollarını araştırmaktır. Araştırmada, yapılarda enerji sakınımını sağlayacak bir malzeme olan ve ülkemizde bol miktarda rezervi bulunan perlit cevherinin yapı fiziği açısından doğru kullanımını bulmak amaçlanmak tadır. Çalışma üç ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Birinci bölümde, malzeme tanıtılmış, fiziksel özellikleri anlatılmış ve diğer alanlardaki kullanım şekilleri incelenmiştir. ikinci bölümde, ilgili kavramlar tanıtılarak, araştırmada kullanılan yöntem ve teknikler açıklanmıştır. Daha ön ce piyasada kullanılan ve çalışma sonucunda oluşturulmuş o- lan perlitli malzemelerin buhar difüzyon direnç katsayıları ve ısı iletkenlikleri deneysel yöntemle saptanmış, istatis tik değerlendirmeleri yapılmıştır. Yapı elemanın yoğuşma denetimi için bilgisayar programı hazırlanmıştır. üçüncü bölümde, yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiş, ülkemizde hangi koşullarda kullanılabileceği saptanmıştır. Perlitli yapı malzemeleri beton ve betonarme malzemelerle, çatı.ve zemin döşemelerinde kullanıldıkların da diğer yapı malzemeleriyle kullanılmasına oranla daha olumlu sonuç vermektedir. Perlitli yapı malzemelerinin dış sıvada ve sandoviç duvarlarda kullanılması belli sıcaklıklara kadar olumludur. Dış sıvanın su geçirimsiz bir çimento veya sentetik sıva ile kaplanması çözüm olarak önerilmekte dir. Dışarıdan girebilecek nemin önlenmesinde perlit taneciklerinin silikatlanarak veya bitümlenerek başka malzemelerin içinde kullanmak ye perlitin içinde bulunduğu malzemeyi su buharını geçirecek fakat suyu geç irmeyecek şekilde oluşturmak önerilen çözümler arasındadır. Aynı bölümde gelecekte bu doğrultuda yapılması düşünülen araştırmalara da yer verilmektedir. Eklerde, denenen malzemelerin yoğuşma denetimi için ha zırlanan grafikler, bilgisayar programları ve bu programla rın akış diyagramları verilmiştir..IV-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In todays technology the search for the productive use of energy resources has been continuing. It is the task of the scientists to unveil the new energy sources and the find ways of saving the existing energy. Perlite are which Turkey has abundant reserves can be used as heat insulation material in buildings. In this thesis it was aimed to find the scientifically correct ways of using perlite in buil ding elements. The thesis has three main chapters and the supplements. In the first chapter the perlite material and its use has been introduced. In the second chapter, the relavent concepts, the met hods and the techniques used in the research were given. The existing and some new building material were prepared by the use of per lite. Their water vapour difusion coeffi cient and thermal conductivities were experimentaly found. The experimental works were discussed and statistical ana lysis of the experimental results were performed. Conden sation control of building elements made of perlite were done by the computer. In the third chapter, the results were given. The con ditions, in which these materials can be used without cau sing condensation were discussed. When the building ma terials made of perlite is used with concrete layers, in the roof and ground floor construction, it gives good re sults as far as condensation is concerned. Building mate rials made of perlite prevent condansation only up to a certain temperature differance when used in the sandowich walls and as the external rendering. Use of a thin senthe- tic or cement rendering gives after the application of the perlite rendering positive results in achieving weather thightness. In the supplement section the copies of experiment re sults and the computer programs written for this study were given. -V-