Çocukluk çağı periorbital ve orbital selülit olgularının retrospektif olarak değerlendirilmesi ve hastane maliyet analizinin incelenmesi
Retrospective evaluation of childhood periorbital and orbital cellulitis and investigation of hospital cost analysis
  1. Tez No: 761727
  2. Yazar: ESMANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmada çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinde orbital ve periorbital selülit tanısı almış, ayaktan veya yatarak tedavi gören hastaların etyolojik faktörleri, tanı, takip ve tedavi yaklaşımları retrospektif olarak değerlendirmek hastane maliyet analizini çıkartmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2016-2022 yılları arasında çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğinde orbital ve periorbital selülit tanısı alan, ayaktan veya yatarak tedavi gören olguların tıbbi kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik bilgileri, toplam yatış ve tedavi süreleri, klinik özellikleri, etyolojik değerlendirmeleri, muayene bulguları, laboratuvar tetkik sonuçları, radyolojik inceleme bulguları ile uygulanan tedavi yöntemleri ve komplikasyon özellikleri değerlendirildi. Hastane maliyet analizi çıkarıldı. Bulgular: 219 vakanın 108'i (%49.3) kız, 111'i (%50.7) erkek, yaş ortalaması 5.60±3.85 yıl idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 91'inin (%41.6) ayakta tedavi edildiği, 128'inin (%58.4) ise yatışının yapıldığı gözlendi. Hastalarda en sık (%17.4) maksiller ve etmoid tutulumu olduğu belirlendi. Hastaların en sık prezantasyonun (%57.1) hiperemi ve ödem, en sık karşılaşılan etyolojinin (%48.3) sinüzit olduğu görüldü. Yatış yapılan hastaların 98'inde (%76.6) radyolojik bulgu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to retrospectively evaluate the etiological factors, diagnosis, follow-up period, and treatment approaches of patients who were diagnosed with orbital and periorbital cellulitis in the pediatric health and diseases clinic, and whose treatments were either completed in outpatient or inpatient clinics and also to make a hospital cost analysis. Materials and Methods: Medical records of cases diagnosed with orbital and periorbital cellulitis and treated as outpatients or inpatients in the pediatric clinic between 2016 and 2022 were retrospectively reviewed. Demographic information, total hospitalization and treatment duration, clinical features, etiological evaluations, examination findings, laboratory test results, radiological examination findings, treatment methods, and complication characteristics of the patients were evaluated. In addition, a hospital cost analysis was performed. Results: A total of 219 patients were included. 108 (49.3%) were female, and 111 (50.7%) were male, with a mean age of 5.60±3.85. It was observed that 91 (41.6%) of the patients included in the study were treated as outpatients, and 128 (58.4%) were hospitalized. Evaluating the etiology, sinusitis was seen as the most common cause (48.3%), while maxillary and ethmoidal (17.4%) were the most frequent sinus involvement seen. The patients' most common presentation (57.1%) was hyperemia and edema. Radiological findings were detected in 98 (76.6%) hospitalized patients.