Okul öncesi öğretmen adaylarının insan vücudundaki iç organlarına yönelik zihinsel modellerinin incelenmesi
Investigation of pre-school teachers' mental models for the internal organs of the human body
- Tez No: 761728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmen adaylarının insan vücudunda bulunan iç organlarına yönelik zihinsel modellerinin incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde eğitim gören 1-2-3 ve 4. sınıf öğrencilerinden 141 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem seçiminde uygun örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma kapsamında 8 haftalık bir uygulama süreci gerçekleştirilmiştir.“Görüşme Formu”ve“Çizim Formu”olmak üzere 2 adet veri toplama aracı kullanılmış olup toplanan veriler yazıya dökülerek kodlar ve temalar oluşturulmuş. Nitel ve nicel analizlere başvurulmasından dolayı araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizinde yorumlayıcı içerik analizi kullanılırken, nicel verilerinin analizinde ise betimsel ve çıkarımsal istatistiki analiz kullanılmıştır. Veriler neticesinde okul öncesi öğretmen adaylarının çoğunluğunun insan vücudunda bulunan iç organlarına yönelik yeterli zihinsel modellere sahip oldukları, bazı öğretmen adaylarının insan vücudunda bulunan iç organların şekilleri, konumları, görevleri hakkında kavram yanılgılarına sahip oldukları görülmüştür. Öğretmen adaylarının zihinsel modelleri cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermezken, sınıf düzeylerine göre bir farklılığın olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the mental models of pre-school teacher candidates for the internal organs of the human body. In this context, the study group of the research consists of 141 teacher candidates from 1-2-3 and 4th grade students studying at Kastamonu University Education Faculty Preschool Teaching Department in the 2021-2022 academic year. Convenience sampling method was preferred in the selection of the study group. Within the scope of the research, an 8-week implementation process was carried out. Two data collection tools,“Interview Form”and“Drawing Form”were used. Due to the use of qualitative and quantitative analyzes, mixed method was carried out in the research. While interpretive content analysis was used in the analysis of the qualitative data of the research, descriptive and inferential statistical analysis was conducted in the analysis of the quantitative data. As a result of the data, it was seen that the majority of pre-school teacher candidates had sufficient mental models for the internal organs in the human body, and some pre-service teachers had misconceptions about the shapes, positions and functions of the internal organs in the human body. While the mental models of the teacher candidates did not show a significant difference according to the gender variable, it was determined that there was a difference according to the grade levels.