Fizik tedavi ve rehabilitasyon servisinde yatan hastalarda kardiyak ritim ve etkileyen faktörler
Cardiac RHYTHM and affecting factors in patients hospitalized in the physical therapy and rehabilitation service
  1. Tez No: 761737
  2. Yazar: SERTAÇ ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Nöromuskuloskeletal rahatsızlıklar, bir kişinin sağlığı üzerinde büyük bir etkisi olabilecek, oldukça yaygın çeşitli patolojileri içerir. Şu anda nöromuskuloskeletal hastalıklar iş hastalıklarının ve yüksek sağlık hizmetleri maliyetlerine yol açan kronik fiziksel engelliliğin ana küresel nedenidirler. Egzersiz terapisi, birçok nöromuskuloskeletal hastalığın tedavisinin önemli bir parçası olarak görülmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) kliniğinde yatan hastalar genellikle kronik nöromuskuloskeletal sistemi rahatsızlığına sahip olan ve yaşlı olan kişilerdir. Sağlıklı görünen insanların %50'sinden fazlasında 24 saatlik holter elektrokardiyografi (EKG) kaydında ventriküler erken vuru varlığı tespit edilirken, yaşlılarda bu yüzde 90'ın üzerine çıkmaktadır. Birçok çalışma düzenli egzersiz ve yüksek kardiyovasküler uygunluğun kardiyovasküler aritmi görülme riskini azalttığını göstermiştir. Bununla birlikte, egzersizi teşvik eden çok sayıda kanıta rağmen, egzersiz, önceden var olan kardiyak anormallikleri olanlarda ani kardiyak ölüm riskini paradoksal olarak artırabilir. Egzersiz tedavisinin sık uygulandığı fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerinde tedavi amacıyla yatmakta olan hastaların yatışları sırasında kalp ritimlerindeki değişikliklerin değerlendirildiği herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda herhangi bir nöromüsküloskeletal hastalık nedeniyle FTR kliniğinde yatarak tedavi görmesi kararlaştırılan hastaların yatış yapılan gün ve yatıştan üç hafta sonra yapılacak 24 saatlik ritim holter takibi ile kardiyak ritimlerinin değerlendirilmesi ve iki ölçüm arasında anlamlı değişiklik gözlenirse bu sonuç üzerine etkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neuromusculoskeletal disorders include a variety of fairly common pathologies that can have a huge impact on a person's health. They are currently the main global cause of occupational diseases and chronic physical disability leading to high healthcare costs. Exercise therapy is seen as an important part of the treatment of many neuromusculoskeletal diseases. Patients hospitalized in the physical therapy and rehabilitation clinic are generally elderly people with chronic neuromusculoskeletal system disorders. While the presence of ventricular premature beat is detected in 24-hour holter electrocardiography (ECG) recordings in more than 50% of healthy-appearing people, this rate rises above 90% in the elderly. Many studies have shown that regular exercise and high cardiovascular fitness reduce the risk of cardiovascular arrhythmias. However, despite the ample evidence to encourage exercise, exercise may paradoxically increase the risk of sudden cardiac death in those with pre-existing cardiac abnormalities. There are no studies evaluating the changes in heart rhythms during hospitalization of patients hospitalized for treatment in physical therapy and rehabilitation clinics where exercise therapy is frequently applied. In our study, it was aimed to evaluate the cardiac rhythms of patients who were decided to receive inpatient treatment in the physical therapy and rehabilitation clinic due to any neuromusculoskeletal disease with 24-hour rhythm Holter follow-up on the day of hospitalization and three weeks after hospitalization, and to determine the factors that may affect this result if a significant change is observed between the two measurements.