El rehabilitasyonu sonuçları ve değerlendirme yöntemleri
Results of hand rehabilitation and assessment methods
- Tez No: 108507
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1998-2000 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Servisine el fonksiyon kaybı nedeni ile başvuran 20-71 (Ort:31,2±16,4) yaşları arasında 42'si erkek, 7'si kadın olmak üzere toplam 49 hasta, kendi hastalıklarına uygun tıbbi tedaviyi de içeren, 21 seanshk fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınmıştır. Çalışmaya alınan hastalar altta yatan etyolojik nedene göre“l.Romatoid grup, 2.Tendon yaralanmaları, 3.Fraktür, 4.KRAS (Kompleks Rejyonel Ağrı Sendromu Tip I), 5. Kombine ve 6.Diğerleri”olmak üzere altı alt gruba ayrılmıştır. Genel olarak tüm hastalar ve özel olarak her grup ayrı ayrı, tedavi öncesi ve sonrasında“ağrı şiddeti (vizüel analog skala ile), ortalama çevre ölçümü, parmak pulpası-distal palmar çizgi mesafesi, kavrama gücü, Duruöz el indeksi, KeiteFin fonksiyonel el indeksi, Revel'in fonksiyonel göstergesi ve Minnesota manipulasyon hız testi”ile ve ek olarak bu çalışmada önerilen“ortalama hareket kaybı (OHAK)”ve“fonksiyonel el skalası”ile değerlendirilmişlerdir. Bu veriler ışığında da rehabilitasyon sonuçları değerlendirilmiş, ayrıca OHAK ve fonksiyonel el skalasının el fonksiyonlarını değerlendirmede etkinliği araştırılmıştır. Rehabilitasyon çalışmaları sonunda tüm değerlendirme yöntemleri ile klinik ve fonksiyonel olarak anlamlı gelişmeler elde edilmiş ve hastaların %80'i işlerine geri dönmüştür. Fonksiyonel el skalası'nın uygulaması kolay, anlaşılabilir ve çeşitli hastalık gruplarında geçerli bir fonksiyonel değerlendirme yöntemi olduğuna karar verilmiştir. OHAK' in elin fonksiyonel durumunu değerlendirmede yeterli olmadığı, ancak rehabilitasyonun geç dönemdeki sonuçlarını tahmin etmede bir indikatör olduğu kanısına varılmıştır. Sonuç olarak tüm el fonksiyon kayıpları için erken rehabilitasyonun gerekli olduğu, ancak el fonksiyonları değerlendirmede kullanılan genel kabul görmüş bir yöntemin henüz bulunmadığı söylenebilir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESULTS OF HAND REHABILITATION AND ASSESSMENT METHODS In this study 49 patients (42 male, 7 female) who were admitted to GATA Haydarpaşa Education Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Service with a hand dysfunction complaint were evaluated. All patients were included in a therapy program, which is the most appropriate for their diseases. These patients were classified into six subgroups according to their dysfunction's etiology:“1. Rheumatoid group, 2.Tendon injuries, 3. Fracture, 4.CRPS (complex regional pain syndrome type I), 5. Combined, 6. Others”. All patients generally and specifically for each group were assessed before and after the therapy with common clinical and functional methods. These methods were pain intensity with visual pain scale (VPS), mean circumference measurement, finger pulp-distal palmar crease distance, grip power, Duruöz hand index, Keitel's hand functional index, Revel's functional index and Minnesota manipulation rate test. In addition to these, we offered two new methods named“mean motion lost”and“functional hand scale”. These two methods were compared with the others in assessing hand function. Using these data, the effectiveness of the rehabilitation program was evaluated. According to these assessment methods, clinically and functionally successful results were obtained at the end of the rehabilitation programs. And eighty percent of our patients returned to work. The functional hand scale was decided to be easy to apply, comprehensible and to be effective in various disease subgroups. We are to be of the opinion that the mean motion lost method was not capable enough in the assessment of functional capacity. But it can be accepted as an indicator for estimating the late results of rehabilitation program. As a result, early rehabilitation programs are necessary in all situations where hand functions are lost due to any reason. However, there are still no generally accepted assessment methods that measure loss in hand functions. 44