Evaluation of the environmental effects of connected autonomous vehicles in traffic incident scenarios on uninterrupted facilities
Trafik kaza senaryolarında bağlantılı otonom araçların kesintisiz yol ağları üzerindeki çevresel etkilerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 761748
  2. Yazar: RAHMİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Trafik kazaları hem insan hem de yol ağlarının yetersizliğinden kaynaklı ortaya, çıkabilmektedir. Bu kazalar sadece maddi hasar vermenin yanında can kayıplarına da neden olabilmektedir. Kaza durumunda trafik ağındaki araçların daha fazla yol üzerinde kalmalarına ve daha fazla yakıt tüketimine neden olmaktadır. Yakıt tüketimindeki artış iklim değişikliğinde etkisi olan karbondioksit salınımını artırmaktadır. Kazaların çevreye olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için de kaza tespit ve trafik yönetim algoritmaları önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında kazaların çevresel etkilerinin değerlendirebilmesi için SUMO trafik benzetimi vasıtasıyla katılımsız bir yol ağı olusturuldu. Bu yol ağı Kaliforniya ve SND kaza tespit ve VSL ve LCS trafik yönetim yöntemlerinin entegrasyonuyla farklı senaryoları üzerinden değerlendirildi. Bu farklı senaryolarının analizi yapılarak çevresel sonuçları elde edildi. İnsan sürücülü ve bağlantılı otonom araç olmak üzere iki araç çeşidi kullanıldı. 0'dan 100'e 10'ar artışlarla 11 farklı otonom araç yüzdesi araştırmada temel alındı. Araştırma sonucunda Türkiye gibi elektrik ihtiyacını yenilenemez enerji kaynaklarından sağlayan ülkelerde otonom araç kullanımdaki artışın çevreye olumsuz etkiye neden olduğu görüldü. Enerji kaynaklarını çoğunlukla yenilenemez kaynaklardan sağlayan ülkelerde CAL-LCS ve CAL-VSL senaryolarında CO2 salınımının en az olduğu durum %40 bağlantılı otonom araç trafiğine sahip koşullarda elde edildi. Son olarak, KNN ve Decision Tree Regressor modelleri kullanılarak CO2 ve ortalama hız arasında %80'lere varan bir ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Traffic incidents can occur due to both human errors and the inadequacy of road networks. These incidents can cause not only material damage but also loss of life. In case of an incident, it causes the vehicles in the traffic network to stay on the road longer and consume more fuel. The increase in fuel consumption increases the emission of CO2 (Carbon Dioxide), which is an effect of climate change. To reduce the negative effects of incidents on the environment, incident detection, and real-time traffic management methods are important. In this thesis, an uninterrupted road network was created utilizing SUMO traffic simulation to evaluate the environmental effects of incidents. This road network was evaluated over different scenarios with the integration of incident detection algorithms which are California and Standard Normal Deviation and real-time traffic management algorithms which are VSL and LCS. Environmental results were obtained by analyzing these different scenarios. Two types of vehicles were used: human-driven and connected autonomous vehicles. 11 different percentages of autonomous vehicles in increments of 10 from 0 to 100 were based on the research. It was seen that the increase in the use of connected autonomous vehicles in countries such as Turkey, which provide their electricity needs from nonrenewable energy sources, harms the environment. In the countries that provide their energy sources mostly from non-renewable sources, the scenario with the least CO2 emissions in the CAL-LCS and CAL-VSL scenarios was achieved in conditions with 40% connected autonomous vehicle traffic. Finally, a relationship of up to 80% was found between CO2 and speeds two by using KNN and Decision Tree Regressor models.