İç Ege Bölgesi sucul coleoptera (Dryopidae, Elmidae, Heteroceridae, Hydraenidae) takımı üzerine sistematik çalışmalar
Systematic studies on aquatic coleoptera (Dryopidae, Elmidae, Heteroceridae, Hydraenidae) of the inner aegean region
- Tez No: 761747
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEMAL DARILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
2007-2009 yılları arasında Afyon, Denizli, Kütahya, Uşak ve 2019 yılında Burdur, Isparta illerinde gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucu Coleoptera takımına ait Dryopidae, Elmidae, Heteroceridae ve Hydraenidae familyalarından 1330 örnek toplanarak değerlendirilmiştir. Teşhis işlemleri sonucunda, 4 familyadan 10 cinse ait 34 tür ve 6 alttür tespit edilmiştir. Bu taksonlardan bilim dünyası için yeni olduğu değerlendirilen Hydraena cinsine ait 3 yeni tür ilk kez bu çalışma ile tanımlanmıştır. Çalışmada ele alınan taksonlardan 19 takson (Dryops caspius (Menetries, 1832), D. lutulentus (Erichson, 1847), D. rufipes (Krynicki, 1832), D. similaris Bollow, 1936, D. sulcipennis Costa, 1883, Heterocerus obsoletus Curtis, 1828, Elmis maugetii maugetii Latreille, 1802, E. rioloides (Kuwert, 1890), Grouvellinus caucasicus (Motschulsky, 1839), Limnius opacus opacus P. W. J. Müller, 1806, L. perrisi perrisi (Dufour, 1843), L. satanus Jäch, 1982, Riolus cupreus (P. W. J. Müller, 1806), R. nitens (P.W.J. Müller, 1817), Hydraena attaleiae Ferro, 1984, H. cata Orchymont, 1943, H. schoenmanni Jäch, 1988, Ochthebius maxfischeri Jäch, 1999, O. viridis viridis Peyron,1858) çalışma bölgesi için yeni kayıttır. Dryops similaris Bollow, 1936 türüne ait Denizli'den verilen kayıt bu tür için ülkemizden verilmiş ilk kesin lokalite kaydıdır. Çeşitlilik indeksleri kullanılarak yapılan değerlendirme sonucunda araştırma alanında Isparta Yazılı Kanyon Tabiat Parkı ve Denizli Süleymanlı Gölü'nün tür çeşitliliği açısından en zengin istasyonlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 1330 samples of Dryopidae, Elmidae, Heteroceridae and Hydraenidae families collected from Afyon, Denizli, Kütahya and Uşak provinces between 2007-2009, Burdur and Isparta provinces in 2019 were evaluated. As a result of the diagnosis procedures, 34 species and 6 subspecies of 10 genera belonging to 4 families were identified. Among these taxa, 3 new species belonging to the Hydraena genus were identified for the first time with this study and 19 taxa (Dryops caspius (Menetries, 1832), D. lutulentus (Erichson, 1847), D. rufipes (Krynicki, 1832), D. similaris Bollow, 1936, D. sulcipennis Costa, 1883, Heterocerus obsoletus Curtis, 1828, Elmis maugetii maugetii Latreille, 1802, E. rioloides (Kuwert, 1890), Grouvellinus caucasicus (Motschulsky, 1839), Limnius opacus opacus P. W. J. Müller, 1806, L. perrisi perrisi (Dufour, 1843), L. satanus Jäch, 1982, Riolus cupreus (P. W. J. Müller, 1806), R. nitens (P.W.J. Müller, 1817), Hydraena attaleiae Ferro, 1984, H. cata Orchymont, 1943, H. schoenmanni Jäch, 1988, Ochthebius maxfischeri Jäch, 1999, O. viridis viridis Peyron,1858) are new records for the study area. The record from Denizli is the first definite locality record of the species Dryops similaris Bollow, 1936 from Turkey. As a result of the evaluation made by using diversity indexes, it was determined that Isparta Yazılı Canyon Nature Park and Denizli Süleymanlı Lake are the richest stations in terms of species diversity.