Oruç Aruoba şiirinde tabiat
Nature in Oruç Aruoba's poetry
  1. Tez No: 761778
  2. Yazar: NURCİHAN AKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ARDALI BÜYÜKARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tabiat, estetik yaratımın en ilk kaynaklarından biri olarak öznenin karşısında belirir. İnsanlık tarihi içerisinde ortaya konulmuş her estetik yaratım tabiatın kişiler tarafından nasıl ele alındığının işaretlerini taşır. Böylelikle tabiat insanın tarihi kadar eski bir tarihe sahiptir. Farklı yüzyıllarda ve farklı toplumlarda birbirinden çok ayrı tabiat izlekleri eserlere yansımıştır. Türk şiirinde ise tabiat keşif sözcüğü ile yan yana anılabilir. Bilhassa Yeni Türk Şiirinde tabiat“fark etme”eylemini içerisinde barındırır. Oruç Aruoba'nın şiiri Çağdaş Türk şiiri içerisinde kendine özel bir yer bulmaktadır ve bu şiirin iskelesini neredeyse sadece tabiat şekillendirir. Oruç Aruoba için tabiat yaşamanın bir parçasıdır. Onun içerisinde kendi varlığını anlamlandırma süreçleri yaşar ve asla tabiatın varlığından ayrı bir yere kendini konumlandırmaz. Çalışmamızda önce keşif sözcüğü etrafında Türk şiirinde tabiatın tarihsel sürecine yer verdik. Sonra da Oruç Aruoba'nın şiirinde tabiata ayrılan yeri, şiirlerini odağa alarak incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Nature appears before the subject as one of the first sources of aesthetic creation. Every aesthetic creation that has been revealed in the history of humanity bears the signs of how nature is handled by people. Thus, nature has a history as old as human history. In different centuries and in different societies, very different natural themes were reflected in the works. In Turkish poetry, nature can be mentioned side by side with the word discovery. Especially in New Turkish Poetry, nature includes the act of“noticing”. Oruç Aruoba's poem finds a special place in Modern Turkish poetry and almost only nature shapes the pier of this poem. For Oruç Aruoba, nature is a part of living. In our study, we first included the historical process of nature in Turkish poetry around the word discovery. Then, we tried to examine the place reserved for nature in Oruç Aruoba's poetry by focusing on his poems.