Primer beyin tümörlü hasta ve yakınlarına OREM''e göre planlanmış evde bakımın özbakım gücü ve bakım yüküne etkisi
The effect of home care was planned according to OREM' on self-care agency and caregi̇ver burden wi̇th primary brain tumour patients and their caregiver
- Tez No: 761779
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ZİNCİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, Orem'e göre planlanmış evde bakımın, primer beyin tümörlü hasta ve yakınlarında özbakım gücü ve bakım yüküne etkisini belirlemek amacıyla yapılmış, randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, müdahale grubunda; 9 hasta-9 bakım veren ve kontrol grubunda; 9 hasta-9 bakım veren olmak üzere toplam 18 hasta ve 18 bakım verenle yürütülmüştür. Araştırmada, etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü oluru alınmıştır. Veriler, Tanımlayıcı Özellikler Bilgi formu-Hasta, Tanımlayıcı Özellikler Bilgi formu-Bakım veren, Özbakım Gücü Ölçeği, MD Anderson Semptom Envanteri Beyin Tümörü Türkçe Formu-MDA-BTSETr, Karnofsky Performans Skalası; Bakım Verme Yükü Ölçeği, İzlem Formu-Hasta, İzlem Formu-Bakım veren, kullanılarak ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birinci, üçüncü ve altıncı aylarda olmak üzere toplam dört farklı zamanda toplanmıştır. Kontrol grubuna rutin bakım dışında hiçbir girişim yapılmamış, verileri toplamak amacıyla 3 ev ziyareti yapılmıştır. Müdahale grubuna ise; 6 aylık zaman diliminde 6 ev ziyareti yapılmış, Destekleyici-eğitici-geliştirici hemşirelik sistemi ve bağımlı bakım sistemi evde bakıma uyarlanarak hasta ve bakım verenlerine eğitim, danışmanlık ve hemşirelik bakımı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a randomized controlled study done to explore the effect of home care planned according to Orem upon self-care agency and caregiving burden with primary brain tumour patients and their caregivers. The study was carried out with 18 patients and 18 caregivers -9 patients and 9 caregivers in the intervention group vs. 9 patients and 9 caregivers in the control group. The study received the approval of the ethics committee, the official permissions of the facility and the written informed consents from the participants. The data were gathered using descriptive information request form-patient, descriptive information request form-caregivers, Self-Care Agency Scale, MD Anderson Symptom Inventory Brain Tumor-Turkish form, Karnofsky Performance Scale; Burden Interview, medical follow-up form-patient, medical follow-up form-caregiving in four different periods –before the operation and in the first, third and sixth months after the operation. Control group received no intervention except routine care and was given three home visits in order to collect data. Intervention group received six home visits in six months and supportive-educative-developmental nursing system and dependent care system were transformed according to home care and were used to give caregiving education, counselling and nursing care. Data were analyzed through Shapiro Wilk test and Q-Q graphs, descriptive statistics while two way variance analysis and Fisher exact test were used to analyze the data in repeated measurements.