x^2+Dy^2 biçiminde yazılabilen asal sayılar
Primes of the form x^2+Dy^2
  1. Tez No: 761780
  2. Yazar: ELANUR ÇETİNER GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölüm kuadratik rezidülere ayrılmıştır. Kuadratik rezidü tanımı yapılarak konuyla ilgili teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın ana bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde bazı D doğal sayıları için x^2+Dy^2 biçiminde yazılabilen asal sayılar karakterize edilmiştir. Ayrıca uygun sayı tanımı verilerek uygun sayılarla ilgili bazı teoremler verilmiştir. Dördüncü bölüm sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consist of four section. In the first section, the main defnitions and theorems are given. Second section is devoted to quadratic residues. By defining quadratic residue, some theorems concerning the subject are given. The third section covers the main subject of the study. In this section, primes of the forms x^2+Dy^2 are characterized for some values of n. Also, some theorems concerning convenient numbers are given. Last section contains results and suggestions