Profesyonel futbolcularda sürekli kaygı ile COVID-19 (korona) virüsüne yakalanma kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between trait anxiety and anxiety to catch the Covid-19 (corona) virus in professional football players
- Tez No: 761809
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan bu çalışmada profesyonel futbolcularda sürekli kaygı ile covid-19 (korona) virüsüne yakalanma kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda nicel araştırma betimsel ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem tercih edilmiştir. Araştırmaya Ankara'da bulunan farklı takımlarda profesyonel düzeyde futbol oynayan 301 erkek futbolcu katılım sağlamıştır. Katılım sağlayan bu 301 erkek futbolcuların yaş aralığı 18-35 ve üzeridir. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Sürekli Kaygı Envanteri”ile“Sporcuların Yeni Tip Koronavirüse Yakalanma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Tek Yönlü Varyans Analizi, T Testi, pearson korelasyon analizi ve lojistik rejresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde sürekli kaygı, bireysel kaygı, sosyal kaygı ve covid-19 kaygı düzeylerinin orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Lisanslı olarak oynadığı sürelerin karşılaştırmasına baktığımızda sürekli kaygı, bireysel kaygı ve covid-19 kaygısının istatistiksel olarak anlamlı olduğu anlaşılmıştır. Futbolcuların kaygı puanlarına baktığımızda oynadığı mevki, önemli sakatlık yaşama durumu, yurt dışında futbol oynama durumu, oynadığı en üst düzey lig, medeni durum ve yerleşim yeri gibi değişkenlerde istatistiksel olarak anlam görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between trait anxiety and the anxiety of getting the covid-19 (corona) virus in professional football players. 301 football players who play professional football in different teams participated in the research. In the data collection process of the research, 'Trait Anxiety Inventory' and 'Athlete's Anxiety to Catch the Novel Corona virus Scale' were used. One-Way ANOVA and Pearson Correlation analysis were used in SPSS 22.0 program in the analysis process of the data obtained. When the findings related to the anxiety levels of the football players were evaluated at the end of the study, it was determined that the levels of trait anxiety, individual anxiety, social anxiety and covid-19 anxiety were medium level.