Metin-müzik ilişkisi içinde Sermet Çağan'ın Ayak Bacak Fabrikası oyununun incelenmesi
Researching of Sermet Çağan's Ayak Bacak Fabrikası play within the relationship of text-music
  1. Tez No: 761859
  2. Yazar: HANDE TECİK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ULUÇ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Ayak Bacak Fabrikası”oyununda metin-müzik ilişkisinin, farklı temsiller ve farklı besteciler tarafından nasıl yapılandığı ve bestecilerin bu oyun özelinde müziği, hangi işlevleriyle kullandığını ortaya çıkarmak olmuştur. Çalışmanın ilk aşamasındaki amaç,“tiyatro müziği”kavramını irdelemek, müzik sanatının tarihsel süreç içinde bir tiyatro oyununda varlığını nasıl sürdürdüğü ve oyuna dramatik açıdan hangi işlevleriyle katkı sunduğunu, araştırmak olmuştur. Tiyatro teorisyenleri müzik teorisyenleri ve alanın asıl uygulayıcıları olan tiyatro müziği bestecilerinin görüşleri ışığında desteklenen bu araştırma, iki aşamalı olarak planlanmıştır. Birinci aşamada, nitel araştırma yöntemlerinden tarihsel belge analizi, ikinci aşamada ise alanında uzman 6 tiyatro müzisyeni için hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğini kullanarak yürütülmüştür. Tiyatro müziği yapan bestecilerin, bu üretimi hangi değişkenler bağlamında, nasıl gerçekleştirdiklerine ilişkin verilere ulaşılmıştır. Bu veriler ışığında çeşitli saptamalar yapılmış ve alanda karşılaşılan problemler açığa çıkarılmıştır. Sonuç olarak, oyun için tasarlanmış örnek bir müziksel yaratımın, hangi işlevleriyle oyuna katkı sağladığı, planlanan müzikli sahneleme örneği ile gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal how the text-music relationship is structured by different representations and different composers in the play“Ayak Bacak Fabrikası”and with which functions of the composers use the music in this play. The purpose of the first stage of the study was examining concept of the ''theatre music'' investigating how the art of music continued its existense in theatre play in historical process and which functions of it contributed in a dramatc way. This research was planned in two stages, supported by the views of theater theorists, music theorists and the theater music composers who are the main practitioners of the field. In the first stage, historical document analysis, which is one of the qualitative research methods, was carried out using the semi-structured interview technique prepared for 6 theater musicians who are experts in their fields in the second stage. It is believed producers of the theater producers realized this production for which scenarios and how. Data on how the composers who made theater music performed this production, in the context of which variants, were obtained. In the light of data, various determinations were made and the problems encountered in the field were revealed. As a result, the functions of an exemplary musical creation designed for the play will be shown with an example of planned musical staging.