Buket Uzuner'in romanlarının feminist edebiyat kuramı bağlamında incelenmesi
An examination of Buket Uzuner's novels in the context of feminist literature theory
- Tez No: 761876
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Toplumsal cinsiyet eşitsizliği insanlık tarihiyle aynı yaşta olan bir problemdir. Kadınlar aleyhine oluşan bu eşitsizliğe tepki olarak Feminizm hareketi ortaya çıkar. Erkek egemenliğine başkaldırı olarak ortaya çıkan Feminizm Orta Çağ'dan itibaren filizlenmeye başlar. Yüzyıllar içerisinde değişen dünyanın şartlarına göre farklı kollara ayrılan bu hareketi siyasetten sanata her alana yayılır. İlk olarak Batı'da meyvelerini toplamaya başlayan Feminizm 20. yüzyılda Türkiye'de yaygınlaşır. Birçok sanat dalına ilham veren hareketi kadın yazarların öncülüğünde edebiyata da sıçrar. Türk Edebiyatı'nda kadınların sorunlarını kaleme alan yazarlardan birisi de Buket Uzuner'dir. Özgür ruhlu kadın kahramanların sıkça işlendiği romanlarında kadına şiddet, namus kavramı, eğitim, dilde cinsiyetçilik, kadın cinayetleri, taciz gibi birçok konuya değinir. Bu çalışmada kendisi de feminist olan Buket Uzuner'in romanlarında kadınlarla ilgili ele aldığı konular incelenecektir. ANAHTAR KELİMELER: Edebiyat, Buket Uzuner, Roman, Feminizm, Kadın
Özet (Çeviri)
Gender inequality is a problem that is the same age as human history. Feminism movement emerged as a reaction to this inequality against women. Feminism, which emerged as a rebellion against male domination, began to sprout from the Middle Ages. This movement, which is divided into different branches according to the conditions of the changing world over the centuries, spreads to every field from politics to art. Feminism, which first began to reap its fruits in the West, became widespread in Turkey in the 20th century. The movement, which inspired many branches of art, spread to literature under the leadership of women writers. Buket Uzuner is one of the authors who wrote about the problems of women in Turkish Literature. In her novels in which free-spirited heroines are frequently handled, she touches on many issues such as violence against women, the concept of honor, education, sexism in language, femicide, harassment. In this study, the issues that Buket Uzuner, who is also a feminist, deals with in her novels will be examined. KEYWORDS: Literature, Buket Uzuner, Novel, Feminism, Women