Kamu bankalarında stratejik karar alma süreçlerinde, yeni nesil teknolojilerin kullanımı: İstanbul üzerinde bir araştırma
The use of new generation technologies in strategic decision-making processes in public banks: A study on Istanbul
- Tez No: 761875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endüstri 4.0 kavram olarak ilk defa Almanya da çıkan üretimde ve sanayide verimi hedefleyen yeni nesil bir üretim sanayi politikası olup kısa sürede tüm Dünyada faaliyet göstermeye başlamıştır. Endüstri 4.0 tanımı Dünyada yeni olmasına rağmen ülkemizde bu yeni kavrama uyum sağlamaya çalışan öncü bir ülke olma yolunda ilerlemektedir. 4. Sanayi Devrimi, günümüzde sanayi yöntemleri başta olmak üzere çağdaş internete bağlı otomasyon ve üretim sistemlerinde verim arttırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamada gelişen modernleşen dünyaya paralel olarak akıllanan birbirleriyle iletişim kurabilen makinaları dijital dönüşüm ile hayatımıza kazandırıp hayatımızın her alanında kazancı ve verimi arttırmaktır. Yazmış olduğum bu tezin amacı; Ar-Ge, teknoloji ve inovasyonu hedefine oturtan firma ve şirketlerin öne çıktığı günümüzde çok ölçütlü (kriterli) karar verme yöntemleri kullanılarak teknoloji ve inovasyonun kritik öneme sahip olduğu bankacılık sektöründe endüstri 4.0 ve dijitalleşme için hangi disiplinlerin önemli olduğu hakkında farkındalık sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında günümüzde yeni gelişen bir kavram olan bankacılık sektöründe endüstri 4.0 ve dijitalleşme için hangi disiplinlerin önemli olduğu hakkında farkındalık sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamada dijitalleşme ve endüstri 4.0 'a uyum da belirlenmiş 11 kriter için AHP metodu kullanılarak, 3 adet kamu bankasında çalışan minimum 8 yıl ve üzeri deneyimli 9 adet uzman personelin görüşleri alınarak ikili karşılaştırmalar şeklinde değerlendirilmek suretiyle ağırlık andırılmıştır. Bankacılık sektöründe çalışmakta olan uzmanlar, BDDK eğitimlerine ve konu uzmanlığını gösteren kurum içi sertifikalara sahip olup, sektör tecrübesi olan kişiler arasından seçilmiştir. Uygulama yöntemi olarak uzmanlarla mülakatlar şeklinde gerçekleştirilen değerlendirme görüşmelerinde kendilerine sorulan ölçütlere verilen önem dereceleri toplanmıştır. Bununla beraber uzmanlar tarafından önemli olduğu düşünülen ölçütler üzerinden seçimlerini etkileyecek yönlendirme ve yorumlardan kaçınılmıştır. Çalışma sonucu ve karşılaştırmalar sonucu elde edilen değerlerin, AHP ağırlık andırılması sonuçları elde edilmiştir. Bu bağlamda belirlenmiş olan 11 kritere göre, bankacılık sektöründe çalışan minimum 8 yıl ve üzeri deneyimli 9 adet uzman personel ile yapılan uzman görüşmesi ile elde edilen değerlerler, AHP metodu ile karşılaştırılmalı olarak sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a whole world of industry 4.0 is the new generation product's industry policy that aims at efficiency in production and industry,It was first mentioned in Germany as concept and started to operate the all world wide in a short time. Although the definition of the industry 4.0, is new in the world, our country is on its way to becoming a leading country trying to adapt to this new concept. The 4th Industrial Revolution aims to increase efficiency in modern internetconnected automation and production systems, especially in industrial methods. In this context, in parallel with the developing modernized world, smart people can communicate with each other.It is to bring machines into our lives with digital transformation and to increase profit and efficiency in all areas of our lives. The aim of this thesis I wrote; Multicriteria (criteria) decisions are made today, where companies and companies that set R&D, technology and innovation to their targets stand out.It aims to raise awareness about which disciplines are important for industry 4.0 and digitalization in banking sectors, where technology and innovation are of critical importance, by using delivery methods. In this prepared thesis, its goals to raise awareness about which disciplines are important effect of Industry 4.0 and digitalization in banking sectors, to a newly developing concept today. In this thesis, the AHP method was used for 11 criteria determined in digitalization and compliance the industry 4.0, and the opinions of 9 expert personnel working in 3 public banks with a minimum of 8 years or more experience were taken and evaluated as pairwise comparisons. Experts working in the banking sector has selected from among those who have BRSA training and in-house certificates showing their subject expertise and have industry experience. In the evaluation interviews, with experts as an application method, the degree of importance given to the criteria asked to them was collected. However, directions and comments that would affect their choices on criteria considered to be important by experts were avoided. The results of the AHP weight comparison result of the study and comparisons were obtained and according to the 11 criteria determined in this context, the values obtained by the expert interview with 9 expert personnel who has minimum of 8 years or more experience working in banking sectors were concluded in comparison with the AHP method.