İntra uterin büyüme kısıtlamasında dna metiltransferaz (DNMT)-1 ve histon deasilaz (HDAC)-6 ekspresyonunun araştırılması
İntra uterin büyüme kisitlamasinda dna metiltransferaz (DNMT)-1 ve histon deasilaz (HDAC)-6 ekspresyonunun araştirilmasi
- Tez No: 761916
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARMAĞAN OSMANAĞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İntra Uterin Büyüme Kısıtlamasında (IUGR) gebelerde DNMT1 ve HDAC6 ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve epigenetik mekanizmaların IUGR etiyopatogenezindeki rolüne ışık tutmaktır. Gereç ve Yöntem: Toplam 89 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Gebeler erken başlangıçlı IUGR (0.05, p>0.05, p>0.05, p>0.05, sırasıyla) ancak erken başlangıçlı IUGR ve geç başlangıçlı IUGR ile erken başlangıçlı IUGR ve kontrol grubu arasında doğum haftası açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p0.05). Sitoplazmik DNMT1 açısından, erken başlangıçlı IUGR ve kontrol grubu arasında (p0.05). Nükleer DNMT1 açısından, erken başlangıçlı IUGR ve kontrol grubu arasında (p0.05); geç başlangıçlı IUGR ve kontrol grubu arasında (p>0.05) istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir. Her üç grup arasında nükleer HDAC6 açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir (p>0.05, p>0.05, p>0.05, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Subject: Evaluation of DNMT1 and HDAC6 expression levels in pregnant women in Intra Uterine Growth Restriction (IUGR) and to shed light on the role of epigenetic mechanisms in the etiopathogenesis of IUGR. Material and Method: A total of 89 pregnant women were included in the study. The pregnant women were classified into three groups as early-onset IUGR (0.05, p>0.05, p>0.05, p>0.05, sırasıyla). A statistically significant difference was observed between early-onset IUGR and control group (p0.05). A statistically significant difference was observed between early-onset IUGR and control group (p0.05). In terms of nuclear DNMT1, a statistically significant difference was observed between the early-onset IUGR and control group (p0.05); There was no statistically significant difference between late-onset IUGR and control group (p>0.05). There was no statistically significant difference between the three groups in terms of nuclear HDAC6 (p>0.05, p>0.05, p>0.05, respectively).