Hematolojik maligniteli hastaların febril nötropeni ataklarının değerlendirilmesi
Evaluation of febrile neutropenia episodes in patients with hematologic malignancies
  1. Tez No: 761924
  2. Yazar: TUĞBA AYSUN GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN TÜREDİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Febril nötropeni, bağışıklığı baskılanmış hastalarda ya da kemoterapi sırasında sık karşılaşılan, erken tanı ve tedavisinin yapılması gereken hematolojik acildir. Belli aralıklarla, FEN ataklarının klinik seyir ve özellikleri değerlendirilmeli, tedavi etkinliğini inceleyen çalışmalar yapılmalıdır. Hastanemizde hematolojik malignite nedeniyle takip edilen ve FEN atağı geçiren çocuk hastaların klinik ve laboratuvar bulgularının, uygulanan tedavilerin incelenmesi ve merkezimizin verilerinin dökümante edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Manisa Celal Bayar üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji kliniğinde, 2014-2021 tarihleri arasında hematolojik malignite tanısı ile takip edilmiş hastaların FEN atakları ele alınmıştır. Bu çalışmada; FEN ataklarındaki hastaların yaşı, cinsiyeti, nötrofil sayısı, kaçıncı FEN atağı olduğu, ateşe eşlik eden şikayetleri, enfeksiyonun tipi, ateşin kaç gün sürdüğü, FEN atağının tedavinin hangi bölümünde olduğu, kültür sonuçları ve kullanılan antibiyotikler retrospektif olarak araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 42 hastanın 148 FEN atağı retrospektif olarak incelendi. Hastaların 34'ü ALL, altısı AML, ikisi JMML hastasıydı. Nötrofil sayısı FEN atakalarının 118'inde 10 gün olması ve ANS
Özet (Çeviri)
Purpose: Febrile neutropenia is a hematologic emergency that is frequently encountered in immunocompromised patients or during chemotherapy and requires early diagnosis and treatment. The clinical course and characteristics of FEN attacks should be evaluated at regular intervals and studies examining the efficacy of treatment should be conducted. The aim of this study was to investigate the clinical and laboratory findings and treatments administered in pediatric patients who were followed up in our hospital due to hematologic malignancy and had FEN attacks and to document the data of our center. Materials and Methods: FEN episodes of patients who were followed up with a diagnosis of hematologic malignancy in the Pediatric Hematology Clinic of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Hospital between 2014 and 2021 were evaluated. In this study; age, gender, neutrophil count, number of FEN attacks, complaints accompanying fever, type of infection, duration of fever, duration of fever, part of the treatment, culture results and antibiotics used in FEN attacks were investigated retrospectively. Findings: In our study, 148 FEN episodes of 42 patients were retrospectively analyzed. Of the patients, 34 had ALL, six had AML and two had JMML. Neutrophil count was 10 days and ANS