University alumni mentoring program: A case study in Turkey
Üniversite mezun mentorluk programı: Türkiye'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 761925
  2. Yazar: AYŞENUR VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVRA SEGGIE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu nitel vaka çalışması, Türkiye'deki devlet üniversitelerinden birinin mezunlar derneği tarafından uygulanan üniversite mezun mentorluk programını araştırmaktadır. Çalışmanın amacı programı betimsel olarak incelemektir. Belirtilen araştırma soruları çalışmayı yönlendirmiştir: (1) Üniversite mezun mentorluk programının kaynakları nelerdir? (2) Programa kimler katılıyor? (3) Programın aktiviteleri nelerdir? (4) Programın sonuçları nelerdir? Çalışma, araştırma sorularını ele almak için teorik çerçeve olarak mantık modelini kullanmıştır. Çalışma örneklemi bir program direktörü, on öğrenci menti ve on mezun mentordan oluşmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırmış görüşmeler ve dokümanlar kullanılmış, verilerin analizinde tematik analiz uygulanmıştır. Araştırma bulguları, mentorluk ilişkilerinin katılımcıların kişisel ve mesleki yaşamları üzerinde öğrenme, öz farkındalık, gelişmiş beceriler, farklı bakış açıları kazanma gibi çeşitli olumlu sonuçları olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, üniversite mezun mentorluk programının geliştirme ve uygulama sürecine ilişkin içgörüler sağlayarak literatüre katkıda bulunmuştur. Bulgular, üniversite mezun mentorluk programının, öğrenci mentilerin ve mezun mentorların yaşam boyu öğrenme deneyimlerini destekleme potansiyeline sahip olduğunu ve yetişkin eğitimi aracı olarak hizmet edebileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study explored the university alumni mentoring program implemented by the alumni association of one of the state universities in Turkey. The purpose of the study was to analyze the program descriptively. The following questions guided the study: (1) What are the resources of the university alumni mentoring program? (2) Who participates in the program? (3) What are the activities of the program? (4) What are the outcomes of the program? The study utilized the logic model as a theoretical framework to address research questions. The study sample included one program director, ten student mentees, and ten alumni mentors. Semi-structured interviews and documents were used as data collection methods, and thematic analysis was applied to analyze data. The research findings revealed that mentoring relationships have various positive outcomes on participants' personal and professional lives, such as learning, self-awareness, improved skills, and gaining new perspectives. The study contributed to the literature by providing insights into the university alumni mentoring program development and implementation process. The findings highlight that the university alumni mentoring program has the potential to support lifelong learning experiences for student mentees and alumni mentors and can serve as an adult education tool.