The impact factors of construction project duration and management process
Irak Bağdat su projelerinin inşaat proje süresi ve yönetim sürecinin etki faktörleri
- Tez No: 761934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Su inşaatı projelerinin yürütme süreci birçok zorlukla karşı karşıyadır, bu zorluklardan biri de projelerin planlanan zaman çizelgesinde tamamlanamamasıdır. Birçok proje planlama başarı kriteri vardır, başarılı projeler için en yaygın olarak kullanılan kriterler planlanan takvim, kalite ve finansal gereksinimlerin yerine getirilmesidir. Bu araştırma, Bağdat'taki su projelerinin inşaat proje süresi ve yönetim sürecinin etki faktörlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Gerekli veriler toplanarak Bağdat'taki su projelerinin çevrimiçi ankete dayalı bir araştırması yapılır. Araştırmanın hedef kitlesi, Türkiye'deki yetkili departmanda su projelerinin inşaatı ve rehabilitasyonu başta olmak üzere su ve sanitasyon sektöründe çalışan 122 uzman ve uzman mühendis grubundan oluşuyordu. Irak hükümeti ve kamu sektörü bakanlıkları (örneğin: Belediyeler ve bayındırlık işleri Bakanlığı, Bağdat Belediye Başkanlığı, su müdürlüğü) ve BM kurumları (yani, UNICEF ve UNHCR) hem yönetim hem de alt düzeylerde. Proje süresinin yönetim kontrolü ve kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek için birçok teknik vardır. ANOVA teknolojisi bunlardan biridir. Ankete katılanlardan toplanan verileri analiz etmek için bir Varyans Analizi modeli (ANOVA) kullanılır. Faktörlerde ihmal edilebilir varyans olan faktörlerin yanı sıra çelişen varyansı bulmak da yararlıdır. Bir anketin veya deneysel sonuçların önemi, bir ANOVA tek faktör testi kullanılarak bulunur. Nitel bir araştırmanın güvenirliği araştırma güvenirliğidir, bu nedenle anketlerin güvenirliğini kontrol etmek için Alpha Cronbach katsayısı (α) kullanılmıştır. Veri analizi sonuçları, tüm faktörlerin orta düzeyden daha fazla olduğunu ve neredeyse yüksek olan en yüksek seviyenin, diğer faktörlerle ilgili - zayıf saha yönetimi ve yanlış saha araştırması., Danışman Faktörler - yetersiz veri toplama ve ankete ait olduğunu göstermiştir. tasarımdan önce. , Malzeme ile ilgili-inşaat malzemelerinin kalitesiz., Danışman Faktörler-zayıf iletişim ve koordinasyon., Malzeme ile ilgili-malzemeler için tedarik planının zayıf planlaması., Danışman Faktörler-tasarım belgelerindeki hatalar ve tutarsızlıklar., Yüklenici ve işçiler/personel ile ilgili- taşeronların sık değişmesi., Danışman Faktörler-referans ve/veya çizimler açısından belirsiz ve yetersiz detaylar., Yüklenici ve işçiler/personel ile ilgili-uygun olmayan inşaat yöntemlerinin uygulanması; neredeyse yüzde, %82-80 arasında ve Standart Sapma'ya göre (0.916'dan 0.933'e varyans) değişiyordu. Bu konuları analize dahil ederek ve gelecekteki araştırma çalışmalarında bunlara odaklanarak iyileştirme ihtiyaçları, çalışmanın temel önerileridir
Özet (Çeviri)
The execution course of water construction projects faces many challenges, one of these challenges is the inability to complete projects on the planned time schedule. There are many project planning success criteria, the most commonly used criteria for successful projects are fulfillment of the planned schedule, quality and financial requirements. The present research aims at investigating the impact factors of construction project duration and management process of water projects in Baghdad. An on- line questionnaire- based investigation of the water projects in Baghdad is conducted by collecting the required data. The targeted population of the investigation consisted of groups of 122 experts and specialists of engineers working in the design, planning, execution, management and rehabilitation fields of water and sanitation projects in various directorates following both Iraqi government and other establishments (e.g. Ministry of municipalities and public works, Mayoralty of Baghdad, water directorate) and UN agencies (i.e., UNICEF and UNHCR) both in management and lower levels. There are many techniques to identify the impact of project duration on management control and quality. An ANOVA technology is one of them. An Analysis of Variance model (ANOVA) is implemented for analyzing data that are collected from the respondents. Contradicting variance as well as the factors having anegligible variance are being helpfully found out. ANOVA single factor test is implemented to determine how significant or effective is a survey or experimental results. Reliability of a qualitative study is the research dependability so that Cronbach's Alpha coefficient (α) has been used for checking questionary's reliability. Analysis of the results reveals that, for all factors investigated, the level of significance of some factors is more than moderate; that of other factors is almost high belonged to the Other factors related-weak site management &inaccurate field investigation, Consultant Factors-limited collected data and survey prior to design, Material poor quality of construction materials., Consultant Factors-poor communication and coordination., Material related-poor planning of supply plan for materials., Consultant Factors-mistakes and discrepancies in design documents., Contractor and workers/personnel related-frequent change of sub-contractors., Consultant Factors-nonclear and insufficient detailed reference drawings, Contractor with workers/personnel related-improper construction methods implement; almost the percent ranged between 82%-80% and according to Standard Deviation (variance from 0.916 to 0.933). Suggestions for further investigation involve improving the way of implementing and focusing on these issues in the analysis.