The impact of primavera risk analysis tool on aluminium joinery project duration and cost
Primavera risk analizi aracının alüminyum doğrama proje süresi ve maliyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 928104
  2. Yazar: ENVER CAN NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN EMRE GÜRCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde proje yönetiminin başarıyla gerçekleştirilmesi, özellikle proje bazlı çalışan firmalar için hayati bir öneme sahiptir. Türkiye'de ve dünya genelinde birçok organizasyon proje bazlı çalışmakta; hatta bazı organizasyonlar, yalnızca bir proje için kurulup proje tamamlandığında faaliyetlerini sonlandırmaktadır. Bununla birlikte, bazı firmalar, başarısız proje yönetimlerinin kurbanı olarak rekabetçi iş dünyasında gerilemekte ve varlıklarını sürdürememektedir. Literatürde, başarılı proje yönetiminin unsurları üzerinde yapılan pek çok çalışma, firmaların proje yönetiminde daha etkili olabilmeleri için almaları gereken aksiyonları ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, proje yönetimi olgunluk modelleri geliştirilmiş ve farklı boyutlarıyla ele alınmıştır. Yapılan çalışmalar, başarılı proje yönetiminin en önemli unsurlarından birinin, etkili bir proje risk yönetimi olduğunu göstermektedir. İnşaat sektörü, hem küresel hem de yerel ölçekte, sahip olduğu içsel ve dışsal dinamikler nedeniyle yüksek risk barındıran bir sektördür. Riskler, proje hedeflerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilmekte; bu durum da risk yönetimini inşaat sektörü için kritik bir bileşen haline getirmektedir. Ancak literatürde bu konuya dikkat çekilmesine rağmen, inşaat sektörü hâlâ yetersiz risk yönetimi uygulamaları ve zayıf proje performansı sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu vaka çalışmasının temel amacı, risk yönetimi sürecinin gerçek bir cephe inşaat projesine nasıl uygulandığını detaylı bir şekilde ortaya koymaktır. Çalışmanın başlangıcında, risk yönetimi süreçlerine rehberlik edecek teorik bir çerçeve oluşturmak adına kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Risk yönetimi sürecinin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için çalışmanın ilk aşamasında, proje yönetiminin genel olarak inşaat projelerindeki önemi vurgulanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, iyi bir proje yönetimine sahip projelerin daha yüksek başarı oranına ulaştığı, dolayısıyla proje yönetiminin genel proje başarısını büyük ölçüde etkilediği tespit edilmiştir. Bu durum, risk yönetiminin proje yönetimi sürecindeki merkezi rolünü anlamak açısından önemli bir temel oluşturmuştur. Çalışmanın bir sonraki aşamasında risk yönetimi konusu ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Risk yönetiminin analizinde kullanılacak yöntem seçimine özel önem verilmiş ve bu süreçte Monte Carlo simülasyon yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntemin çalışma prensipleri ve sağladığı avantajlar detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Literatür taramasının sonunda, bu çalışmada kullanılacak yazılımın seçim kriterleri belirlenmiş ve Primavera Risk Analysis (PRA) yazılımının olumlu yönleri ortaya konmuştur. Proje yönetiminin kritik bir bileşeni olarak risk yönetimi, çalışmanın odak noktası olmuştur. Çalışmanın ilk aşamasında, risk ve risk yönetimi kavramları derinlemesine ele alınmış, bu kavramların teorik çerçevesi ortaya konmuştur. Riskin belirsizlik ve potansiyel kayıplarla ilişkisi açıklanmış, ardından risklerin sınıflandırılması ve önceliklendirilmesi konusundaki literatür çalışmaları incelenmiştir. Bu kapsamda, cephe inşaat projelerinde karşılaşılan birçok risk faktörü tespit edilmiştir. Farklı yöntemler kullanılarak elde edilen bu risk faktörlerinden 47 tanesi vaka çalışmasına dahil edilmiş ve bu faktörler üzerinden detaylı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Tespit edilen risk faktörleri, inşaat projelerinde yaygın olarak görülen dört ana kategori altında sınıflandırılmıştır: 1.Teklif ve Sözleşme Riskleri 2.Tasarım Riskleri 3.Taşımacılık ve Gümrük Riskleri 4.İnşaat Riskleri Risklerin sınıflandırılmasının ardından, proje ekibi tarafından detaylı bir iş programı hazırlanmıştır. Bu iş programında yalnızca kritik faaliyetlere yer verilmiş ve analizlerin daha odaklı bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Toplamda 30 kritik faaliyet belirlenmiş ve bu faaliyetler üzerinde detaylı bir risk değerlendirme süreci yürütülmüştür. Bir sonraki aşamada, belirlenen risk faktörlerinin olasılık ve etkileri nitel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Her bir risk faktörü, etkilediği faaliyetlere atanmış ve risklerin proje üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Nitel değerlendirme sürecinin ardından, risk yönetimi sürecine nicel bir boyut kazandırmak amacıyla Monte Carlo simülasyonu devreye sokulmuştur. Monte Carlo analizi için yazılım seçimi yapılırken, Monte Carlo simülasyonu ile uyumlu araçlar değerlendirilmiş ve Primavera Risk Analyzer (PRA) yazılımı kullanılmaya karar verilmiştir. Bu kararın alınmasında, PRA yazılımının kolay erişilebilir olması, iş programlarının bu yazılıma sorunsuz bir şekilde aktarılabilmesi, kullanıcı dostu arayüzü ve görsel-özet raporlama özelliği etkili olmuştur. PRA yazılımı, risk yönetimi sürecinin tüm aşamalarını desteklemekte; risklerin tanımlanması, sınıflandırılması, analiz edilmesi, risk yanıtlarının planlanması ve izlenmesi süreçlerini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda, belirli görev ve faaliyetler üzerindeki risk etkilerinin detaylı bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlayarak, proje ekiplerinin riskleri daha etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmaktadır. Çalışmada hazırlanan iş programı, risk faktörleri dahil edilmeden ve edildikten sonra olmak üzere iki farklı senaryo üzerinden analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda, risk faktörlerinin proje süresi ve maliyeti üzerindeki etkileri açık bir şekilde gözlemlenmiştir. Monte Carlo simülasyonlarıyla elde edilen sonuçlar, projedeki kritik risklerin toplam proje süresini ve maliyetini ne ölçüde etkileyebileceğini ortaya koymuştur. Risk faktörlerinin etkilerini azaltmak amacıyla alınabilecek önlemler hakkında detaylı öneriler sunulmuş ve özellikle iyi bir inşaat sözleşmesinin proje başarısı üzerindeki olumlu etkileri vurgulanmıştır. Bu çalışma, proje yöneticilerine önemli bilgiler sağlamaktadır. Özellikle, tespit edilen risklere yönelik uygun yanıt stratejilerinin belirlenmesi, hangi risklere odaklanılması gerektiğinin anlaşılması ve önlem alınmadığında risklerin yaratabileceği olası sonuçların değerlendirilmesi gibi konularda rehberlik sunmaktadır. Bu rehberlik sayesinde, proje yöneticilerinin daha bilinçli kararlar alarak projelerinin başarı olasılığını artırabileceği gösterilmiştir. Bununla birlikte, çalışmanın bazı sınırlamaları bulunmaktadır. Çalışmanın yalnızca bir vaka üzerinden gerçekleştirilmiş olması ve bu projenin genel inşaat projelerine kıyasla daha küçük ölçekli bir iş olması, analiz sonuçlarını sınırlayabilir. Ayrıca, yüksek estetik kaygıların birçok inşaat projesine göre daha fazla ön planda olması ve projenin turistik bir bölgede yer alması, bu projeyi diğerlerinden farklı kılmaktadır. Mücbir sebepler ve döviz kuru riski gibi bazı faktörler ise çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır. Çalışmada kullanılan olasılık varsayımlarının ve nitel analizlerde yer alan kişisel değerlendirmelerin yanıltıcı olabileceği de sınırlamalar arasında yer almaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmaların, PRA ve Monte Carlo yöntemlerini farklı proje türlerinde uygulayarak bu çalışmayı genişletmesi ve proje yaşam döngüsü boyunca gelişen dinamik risk faktörlerini incelemesi faydalı olacaktır. Bu çalışma, gelişmiş risk yönetimi araçlarının günlük proje yönetimi süreçlerine entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır. İnşaat sektöründeki profesyonellerin, projelerinde belirsizliği azaltmak ve öngörülebilirliği artırmak amacıyla PRA gibi araçları benimsemeleri önerilmektedir. İnşaat sektörü, sürekli değişen zorluklar ve artan karmaşıklıklarla evrilmeye devam ettikçe, sistematik risk yönetimi araçlarının değeri giderek artacak ve gelecekte proje başarısının kritik bir bileşeni haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
Effective project management is essential for project-based organizations to achieve success and sustain competitiveness. Many organizations worldwide operate on a project basis, with some even dissolving upon project completion. However, companies with poor project management often fail to thrive in competitive industries. Research in the literature underscores the critical elements of successful project management and provides actionable insights for organizations to enhance their project performance. Among these elements, effective risk management stands out as one of the most crucial factors contributing to project success. The construction industry is characterized by high levels of risk due to its internal and external complexities. Risks in this sector can directly or indirectly influence project objectives, making risk management a vital aspect of project execution. Despite its importance, the construction sector continues to face challenges such as inadequate risk management practices and suboptimal project performance. This study focuses on the application of a comprehensive risk management process to a real façade construction project. To establish a foundation, an extensive literature review was conducted, addressing the significance of project management in construction projects and its direct impact on overall project success. It was identified that well-managed projects achieve higher success rates, emphasizing the central role of risk management within project management practices. The study identified 47 key risk factors specific to façade construction projects, which were categorized into four primary groups: 1.Bid and Contractrual Risks 2.Design Risks 3.Transportation and Customs Risks 4.Construction Risks A detailed project schedule was developed, focusing on 30 critical activities to streamline and prioritize the risk assessment process. Qualitative methods were employed to evaluate the likelihood and impact of the identified risks. Each risk was mapped to relevant activities based on its potential effect, using standardized evaluation scales to minimize subjective biases. Subsequently, quantitative analysis was carried out using Monte Carlo simulation. The Primavera Risk Analysis (PRA) software was chosen for this purpose due to its compatibility with Monte Carlo methods, ease of use, seamless integration with project schedules, and ability to generate comprehensive, visually intuitive reports. PRA facilitated the identification, classification, and assessment of risks, as well as the planning and monitoring of risk responses throughout the project lifecycle. Two scenarios were analyzed: one excluding risks and another including them. The results revealed the significant impact of critical risks on both project duration and cost. The analysis provided clear insights into how specific risks could prolong the project timeline and increase expenses. Furthermore, recommendations were offered to mitigate these impacts, such as ensuring robust construction contracts and implementing proactive risk response strategies. This study offers practical guidance for project managers, helping them prioritize key risks, understand their potential consequences, and adopt appropriate mitigation measures. By integrating advanced tools like PRA, project managers can improve decision-making, enhance predictability, and reduce uncertainties in their projects. However, the research also acknowledges certain limitations. Being a single case study, the findings are specific to the analyzed project and may not fully generalize to larger or more diverse construction projects. Additionally, factors such as the project's aesthetic focus, its location in a touristic area, and the exclusion of certain risks (e.g., force majeure events, currency exchange rate fluctuations) limit the scope of the analysis. Future research could build on this study by applying PRA and Monte Carlo simulations to various project types and examining dynamic risk factors throughout the project lifecycle. Practically, this research highlights the growing importance of integrating advanced risk management tools into routine project management practices in the construction industry. As the sector evolves with increasing complexities, the systematic application of such tools will become even more critical for ensuring project success.