2000-2012 yılları arasında konjenital hipotiroidi tanısı konan çocukların büyüme parametreleri ve tedavi özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of growth parameters and treatment features of children diagnosed with congenital hypothyroidism between 2000-2012
  1. Tez No: 761933
  2. Yazar: İBRAHİM TEKİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Konjenital hipotiroidi yaklaşık 2000-4000 canlı doğumda bir rastlanan ve neonatal dönemde en sık karşılaşılan endokrinolojik problemdir. Tiroid hormonları, doğum sonrası normal somatik büyüme ve iskelet gelişiminin birincil belirleyicisi ve insanda kemik ve mineral metabolizmasının önemli bir düzenleyicisidir. Tedavi edilmeyen çocukluk çağı hipotiroidizmi, derin bir büyüme geriliği ve gecikmiş bir iskelet matürasyonu ile sonuçlanır. . Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ocak 2000 ve Aralık 2012 yılları arasında Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne başvurup, konjenital hipotiroidi tanısı alarak takip edilen hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların; tanı anındaki takvim yaşı(gün), cinsiyeti, antropometrik ölçümleri ve oksolojik verileri , tedavi başlangıç yaşı(gün), tedavide ilaç başlangıç dozu(mcgr/kg/g) , tedavinin devamlılığı, tedavi öncesinde ve izlemdeki laboratuar ve radyolojik bulguları, hastanın annesinde tiroıd hastalığınının olup olmadığı yönlerinden incelendi ve veriler kaydedildi. Veriler tanımlayıcı istatsitikler (sayı, yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, ortanca, min-max değerleri), bağımlı gruplarda t testi (normal dağılım koşulları sağlanmadığında Wilcoxon testi), bağımsız gruplarda t testi, (normal dağılım göstermeyen bağımsız gruplarda mann-whitney u testi) , pearson korelasyon testi ve ki kare testi kullanılarak değerlendirildi. Verilerin istatiksel değerlendirmesi SPSS (Statistical Package for Social Science) 24 programında yapıldı. p≤0.05 ise istatistiki olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızda %51,5 oranında kalıcı kh, %48.5 oranında geçici kh tanısı almış, kız olgularda kalıcı kh oranı: %56,8, erkek olgularda kalıcı kh oranı %47,3 olarak görülmüş, kız hasta grubunda kalıcı konjenital hipotiroidi oranları daha yüksek saptanmıştır. Çalışmamızda kalıcı ve geçici kh tanılı hastalar arasında , tsh< 10 u/ml ve tsh
Özet (Çeviri)
Introduction: Congenital hypothyroidism is the most common endocrinological problem encountered in the neonatal period, occurring in approximately one in 2000-4000 live births. Thyroid hormones are the primary determinant of normal postnatal somatic growth and skeletal development and an important regulator of bone and mineral metabolism in humans. Untreated childhood hypothyroidism results in profound growth retardation and a delayed skeletal maturation.. Materials and Methods: In this study, patients who applied to Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic between January 2000 and December 2012 and were followed up with the diagnosis of congenital hypothyroidism were retrospectively analyzed. The calendar age (days), gender, anthropometric measurements and oxological data of the cases at the time of diagnosis, the age of onset of treatment (days), the starting dose of the drug in the treatment (mcgr/kg/d), the continuation of the treatment, the laboratory and radiological findings before the treatment and during the follow-up, the patient's mother It was examined in terms of whether there was thyroid disease and the data were recorded. The data were descriptive statistics (number, percentage distribution, mean, standard deviation, median, min-max values), t-test in dependent groups (Wilcoxon test when normal distribution conditions were not met), t-test in independent groups, (mann-whitney u in independent groups that did not show normal distribution). test), pearson correlation test and chi-square test. Statistical evaluation of the data was done in SPSS (Statistical Package for Social Science) 24 program. p≤0.05 was considered statistically significant. Results: In our study, 51.5% of the patients were diagnosed with permanent ch, 48.5% were diagnosed with temporary ch, the rate of permanent ch in female cases was 56.8%, and the rate of permanent ch in male cases was 47.3%. Permanent congenital hypothyroidism rates were found to be higher in the female patient group. In our study, a significant difference was found between the cases with a diagnosis of permanent and transient kh, in terms of the days of treatment when they were observed below tsh