Yoğun bakım hastaları için uyku kalitesini arttıran kulak tıkacı geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of earplugs for improving sleep quality in intensive care patients and evaluation of the effectiveness
- Tez No: 761938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ön test – son test randomize kontrollü deneysel türde tasarlanmış olan bu çalışma yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaların gece uykularında maruz kaldıkları gürültü düzeyini saptamak, ortam seslerinden etkilenmeyi azaltan bir kulak tıkacı geliştirerek prototip oluşturmak ve prototipin hastalarda uyku kalitesine etkisini belirlemek amacı ile yapıldı. Çalışma İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi ve İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat 2021 – Eylül 2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışma amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 51 deney, 51 kontrol olmak üzere toplam 102 hasta ile gerçekleştirildi. Yoğun bakım ünitelerinin gürültü düzeyleri bir desibelmetre aracılığıyla ölçülerek hastaların gece uykuları boyunca maruz kaldıkları gürültü düzeyi saptandı. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Glasgow Koma Skalası, Yoğun Bakım Ünitesi Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği, Sayısal Ağrı Ölçeği, Richard-Campbell Uyku Ölçeği ve Ürün Performans Formu kullanıldı. Verilerin analizinde numerik değişkenler ortalama ve standart sapma ile kategorik değişkenler ise yüzde ve sayı ile sunuldu. İncelenen numerik değişkenler arasında normal dağılıma uygunluk gösterenlerde Eşli Serilerde T Testi, uymayanlarda Wilcoxon Signed Ranks Testi; incelenen kategorik değişkenler arasında ise Kikare Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study, which was designed as a pre-test and post-test randomized controlled experimental type, was conducted to determine the noise level of patients treated in intensive care units during their night sleep, to develop an earplug that reduces the effect of ambient sounds, to create a prototype and to determine the effect of the prototype on sleep quality in patients. The study was carried out in Istanbul University-Cerrahpasa Engineering Faculty and Istanbul Health Sciences University Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital on February 2021 – September 2022. Using the purposeful sampling method, it was carried out with a total of 102 patients, 51 of which were experimental and 51 were control, who met the inclusion criteria. The noise levels of the intensive care units were measured with a decibel meter and the noise level that the patients were exposed to during their night sleep was determined. Patient Information Form, Glasgow Coma Scale, Intensive Care Unit Confusion Rating Scale, Numerical Pain Scale, Richard-Campbell Sleep Scale and Product Performance Form were used to collect data. In the analysis of the data, numerical variables were presented as mean and standard deviation, and categorical variables were presented as percentages and numbers. Among the numerical variables examined, the T-Test in Paired Series was suitable for those with normal distribution, and the Wilcoxon Signed Ranks Test for those who did not; among the categorical variables examined, the Chi-square Test was used.