Gümüş katkılı jeopolimer geliştirilmesi
Development of silver added geopolymer
- Tez No: 761952
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında uygun kompozisyonlarda sentezlenen jeopolimerlere iyon değiştirme yoluyla %5 ve %10 oranında gümüş, sodyumla yer değiştirmek suretiyle katkılandırılmıştır. Gümüş iyonlarının jeopolimer matris içerisinde gümüş nanopartiküllere dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Gümüş ile katkılandırılmış jeopolimerlere farklı sıcaklık ve oksitlemeyi engelleyici oranlarda karbon ilave edilerek, redüktif bir ortamda kalsinasyon işlemleri uygulanmış ve ideal koşullar araştırılmıştır.Elde edilen toz, seramik kaplama malzemelerine uygulanarak antibakteriyel özellik kazandırılmıştır. Hazırlanan tozların minerolojik olarak incelenmesi için X-ışını Floresans Spektrometresi, kalsinasyon çalışmalarında elde edilen gümüşün miktarının hesaplanması amacıyla X-ışını Difraktometresi ve morfolojik analizler için Taramalı Elektron Mikroskobu kullanılmıştır. Sentezlenen gümüş katkılı jeopolimerlere, sır yüzeyine uygulama ve pişirim sonrası antibakteriyel testler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study,5% and 10% silver were added to geopolymers which synthesized in appropriate compositions by ion exchange with replacing sodium. It is aimed to convert silver ions into silver nanoparticles in the geopolymer matrix. By adding carbon to the geopolymers doped with silver at different temperatures and at different rates to prevent oxidation, calcination processes were applied in a reductive environment and ideal conditions were investigated. The obtained powder is applied to ceramic coating materials to gain antibacterial properties. X-Ray Fluorescence Spectrometer was used for the mineralogical examination of the prepared powders, X-Ray Diffractometry was used to calculate the amount of silver obtained in the calcination studies, and Scanning Electron Microscopy for morphological analysis. Antibacterial tests were carried out on the synthesized silver added geopolymers after application and firing on the glaze surface.