Hemodiyaliz tedavisi alan ve almayan diyabetlilerin diyabet yönetiminde yaşadıkları problemlerin ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the problems and affecting factors in diabetes management in people with diabetes WHO receiving and not receiving hemodialysis treatment
- Tez No: 761979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ŞEYDA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma hemodiyaliz tedavisi alan ve almayan diyabetlilerin diyabet yönetimlerinde yaşadıkları problemleri ve bu problemleri etkileyen faktörleri saptamak amacıyla yapılmış, tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma 80'i hemodiyaliz tedavisi alan olmak üzere 160 diyabetli hasta ile yapıldı. Veri toplama aracı olarak Tanımlayıcı Form, Diyabette Problem Alanları Ölçeği (DPAÖ), Hasta Sağlığı Anketi (HSA) ve Gold Hipoglisemi Skorlaması kullanıldı. Veriler deskriptif istatistikler, frekans ve yüzdelik dağılımlar, Spearman's korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi, Mann Whitney u testi, Ki-Kare ve Fisher Exact test ile, MedCalc Statistical Software v.12.7.7 programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine the diabetes management problems experienced by people with diabetes who receive and do not receive hemodialysis treatment and the factors affecting these problems. The study was conducted with 160 diabetic patients, 80 of whom were receiving hemodialysis treatment. Data collection tools used in the study were Descriptive Form, Problem Areas in Diabetes (PAID), Patient Health Questionnaire (PHQ-9), and Gold Hypoglycemia Scoring. Data were analyzed with descriptive statistics, frequency and percentages, Spearman's correlation analysis, multiple linear regression analysis, Mann Whitney U test, Chi-Square and Fisher Exact test by using MedCalc Statistical Software v.12.7.7.