Yüksek frekanslı elektromagnetik dalgaların insan vücudu üzerindeki etkisinin zaman alanında sonlu farklar metoduyla incelenmesi
  1. Tez No: 76198
  2. Yazar: HÜLYA DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YÜKSEK FREKANSLI ELEKTROMAGNETİK DALGALARIN İNSAN VÜCUDU ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ZAMAN ALANINDA SONLU FARKLAR METODUYLA İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Hülya DAYIOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Nümerik çözüm tekniklerinden Zaman Alanında Sonlu Farklar metodu birçok elektromagnetik (EM) problem çözümlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından biri de biyolojik ortamlarda ki EM etkileşmeleridir. Bu çalışmanın ilk bölümünde 3 boyutlu bir hacimde 4. boyut olan zamanın da içerildiği SF-ZA metodu her yönüyle tanıtılmıştır. İkinci bölümde yüksek frekanslı EMD'ın insan vücuduna verebileceği zararlardan bahsedilmiştir. Son bölümde yapılan programda kas hücresine sinüsoidal bir sinyal gönderildiğinde hücrenin x ve y ekseni boyunca 10 farklı noktadaki EveH'ların davranışları SF- ZA ile hesaplatılmış zamana göre çizdirilmiştir. Seçilen zaman aralığında tüm noktalarda hesaplatılan E'lardan zamana göre maksimum olanları buldurulup ÖSH değeri hesaplanmıştır. ÖSH değeri insan sağlığı için kritik ecek E değeriyle karşılaştırarak yapılan işlemin sağlık açısından güvenliğini kontrol eder. Bilim Kodu: 609.02.03 Anahtar Kelimeler : Zaman Alanında Sonlu Farklar, elektromagnetik dalga. EMD'ın zararları,ÖSH, insan vücudu, yüksek frekans Sayfa Adedi: 95 Tez Yöneticisi : Yrd. Dç Dr. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE EFFECTS OF HIGH FREQUENCY ELECTROMAGNETIC WAVES ON HUMAN BODY, WITH THE FDTD (M.Sc. Thesis) Hülya DAYIO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT Among the numerical solution technics the FDTD (Finite Difference Time Domain) method is broadly used for the solution of many EM problems. EM interactions in biological media is one of the usage areas. At the first part of this study, the FDTD method covering the time as the fourth dimension in a three dimensional space is introduced with every aspects. The second part refers to the hazards of the high frequency EM waves for the human body. At the last part, the behavior of the E and H at 10 different spots alongs x and y axis of a muscle cell exposed to a sinusoidal signal is calculated and graphed with FDTD. The SAR value is calculated with the help of the calculated E of the all spots during the choosen time interval. The safety of the operation, interm of healt, is controlled by comperison of the SAR value with critical E value for the human health. Key words : Finite Difference Time Domain, electromagnetic wave, hazards of EMW, SAR, human body, high frequency Science code : 609. 02.03 Page number : 95 Adviser :Assistant Professor. Cem NAKİBOGLU