Visseral ve subkutan adipozitenin endometrium kanseri ile ilişkisinin bilgisayarlı tomografi ile araştırılması
Investigation of the relationship of visceral and subcutan adipose with endometrium cancer by computerized tomography
  1. Tez No: 761986
  2. Yazar: MEHMET ALPŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ İBRAHİM KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Visseral ve subkutan yağ doku miktarının endometrium kanseri gelişimine etkisi, endometrium kanseri evre ve histolojik derecesiyle ilişkisini bilgisayarlı tomografiyle değerlendirmek. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Ocak 2010-kasım 2020 tarihlerinde merkezimizde total abdominal histerektomi-bilateral salpingooferektomi(TAH-BSO) yapılan patoloji sonucu 'Endometrioid Tip' endometrium karsinom olarak sonuçlanan 80 hasta ve kontrol grubu olarak Ocak 2010- Kasım 2016 tarihlerinde benzer yaş aralığında arasında merkezimize nonspesifik semptomlar(Gastrointestinal, Genitoüriner sistem) ile başvuruda bulunan ve üst-alt abdomen bilgisayarlı tomografide herhangi bir patolojik bulgu saptanmayan 52 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışma grubuna merkezimizde standart cerrahisi yapılan endometrioid histolojide, preoperatif üst-alt abdomen bilgisayarlı tomografisi olan olgular dahil edilirken; preoperatif üst-alt abdomen bilgisayarlı tomografisi olmayan, ek malignitesi bulunan , patoloji verileri yetersiz olanlar ile non-endometrioid ve miks tip histolojide olanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Kontrol grubuna merkezimiz hastane bilgi yönetim sisteminde(HBYS) en az 5 yıllık kayıtları bulunan ve takiplerde malignite tanısı almayan olgular dahil edildi. Her iki gruptada bilgisayarlı tomografinin tanısal değer değerini düşüren artefaktların bulunduğu olgular çalışma dışı bırakıldı. Hastalara ait radyolojik görüntüler ve patolojik veriler retrospektif olarak tek radyolog tarafından degerlendirildi. İş istasyonu(Aquarius iNtuition Edition Ver: 4.4.7; TeraRecon, San Mateo, CA) üzerinden abdominal bilgisayarlı tomografide umblikus seviyesinde(Yaklaşık L4-L5 İntervertebral Diski) tek kesit üzerinden yağ doku dağılımı hesaplanarak 'cm²' cinsinden visseral yağ doku volümü, subkutan yağ doku volümü, Visseral/Subkutan yağ doku oranı ve abdominal dış çap elde edildi. Resmi patoloji raporundan cerrahi evre, histolojik grade, miyometrial invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon ve serviks tutulumu elde edilen verilerdir. Bulgular: Çalışma grubuna dahil edilen 80 hasta yaş dağılımı (min 24, max 91) ortalama 58,1; Kontrol grubu (min 23, max 90) ortalama 59,98 olarak bulundu. Histololojik grade ile total, visseral ve subkutan yağ doku volümleri, abdominal dış çap ve visseral/subkutan yağ doku oranı olmak üzere yağ doku dağılımı parametreleri arasında anlamlı istatiksel ilişki saptanmadı(p>0.05). LAP pozitifliği ile histolojik grade arasında anlamlı istatiksel ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effect of the amount of visceral and subcutaneous adipose tissue on the development of endometrial cancer, and its relationship with the stage and histological grade of endometrial cancer by computed tomography.. Materials and Methods: In our study, 80 patients who underwent total abdominal hysterectomy-bilateral salpingoopherectomy (TAH-BSO) in our center (Erciyes University Medical Faculty Hospital) between January 2010 and November 2020, whose pathology resulted as 'Endometrioid Type' endometrial carcinoma, and as a control group, between January 2010 and November 2016, in the same age range, presented to our center with nonspecific symptoms(such as gastrointestinal genitourinary system symptoms). Fifty-two healthy individuals presenting with no pathological findings in upper-lower abdomen computed tomography were included. Cases with preoperative upper-lower abdomen computed tomography in endometrioid histology who underwent standard surgery in our center were included in the study group; Those who did not have preoperative upper-lower abdomen computed tomography, had additional malignancies, had insufficient pathology data, and had non-endometrioid and mixed type histology were excluded from the study. Patients who had at least 5 years of records in our center hospital information management system (HBYS) and were not diagnosed with malignancy were included in the control group. Cases with artifacts that reduced the diagnostic value of computed tomography in both groups were excluded from the study. The radiological images and pathological data of the patients were evaluated retrospectively by a single radiologist. Visceral adipose tissue volume in 'cm²' by calculating the fat tissue distribution over a single section at the umbilicus level (Approximately L4-L5 Intervertebral Disc) in abdominal computed tomography over the workstation (Aquarius iNtuition Edition Ver: 4.4.7; TeraRecon, San Mateo, CA) adipose tissue volume, Visceral/Subcutaneous adipose tissue ratio and abdominal outer diameter were obtained. Surgical stage, histological grade, depth of myometrial invasion, lymph node invasion and cervical involvement are obtained from the official pathology report. Results: The age distribution of 80 patients included in the study group (min 24, max 91) was 58.1; The mean of the control group (min 23, max 90) was 59.98. No statistically significant correlation was found between histological grade and fat tissue distribution parameters, including total, visceral and subcutaneous adipose tissue volumes, abdominal outer diameter and visceral/subcutaneous adipose tissue ratio (p>0.05). A statistically significant correlation was found between LAP positivity and histological grade.