Engineering of poly(glycerol sebacate) scaffolds
Poli(gliserol sebakat) iskelelerinin mühendisliği
- Tez No: 761990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇETİNEL, DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyomühendislik, Biochemistry, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsanoğlundaki körlüğün %40'ı insan korneasındaki bir sorundan kaynaklanmaktadır. İnsan kornea hastalıklarının çoğu için tek etkili tedavi, maliyetli olan transplantasyondur ve 3'te 1'i reddedilme nedeniyle başarısız olur. Doku mühendisliği, insan kornea hastalığı için umut verici bir çözüm olabilecek, gelişmekte olan bir alandır. Hücre çoğalması ve bağlanması için uygun bir yapı iskelesi üretmek, mühendisliğin bu alanda bir yük taşımak için devreye girebileceği yerdir. İnsan korneası için, uygun görüş sağlamak için iskele şeffaf olmalıdır ve şeffaf polimerler insan kornea doku mühendisliği için bir iskele olarak iyi bir seçenek olabilir. İyi bilinen şeffaf polimerlerin çoğu biyolojik olarak parçalanamaz olmasına rağmen, poli (gliserol sebakat) PGS, biyolojik uygulamalarda umut verici özellikler göstermiştir. Ancak, PGS'nin optik özellikleri ve çapraz bağlama mekanizması hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu çalışmada, farklı moleküler ağırlığa sahip üç PGS ön polimeri sentezlenmiş, 300 mikron kalınlığında filmlere şekillendirilmiş ve her bir ön polimer farklı sürelerde çapraz bağlanmıştır. En yüksek moleküler ağırlığa sahip numune olan PGS3, çapraz bağlama süresi
Özet (Çeviri)
40% of blindness in humankind is because of a problem in the human cornea. The only effective cure for most human cornea diseases is transplantation which is costly, and 1 out of 3 is unsuccessful due to rejection. Tissue engineering is an emerging field that can be a promising solution for human cornea disease. Fabricating a suitable scaffold for cell proliferation and attachment is where engineering can step in to carry a burden in this field. For human cornea, the scaffold should be transparent to provide proper eyesight, and transparent polymers can be a good option as a scaffold for human cornea tissue engineering. Despite, most well-known transparent polymers are not biodegradable, poly (glycerol sebacate) PGS has shown promising properties in bio applications. However, there is limited information on PGS's optical properties and crosslinking mechanism. In this study, three PGS pre-polymers with different molecular weight are synthesized, shaped into 300-micron thick films, and each pre-polymer is crosslinked at different durations. The sample with the highest molecular weight, PGS3, exhibits a decrease in transmittance of visible light from 86 % to 78% when the crosslinking time increased from 1 hour to 48 hours. XPS, FTIR, UV-vis spectroscopy, and Refractometer were utilized to shed light on the correlations between crosslinking and optical properties. This research suggests that the pre-PGS chains with acid endings react with secondary OH in other PGS chains to establish a link between the chains during crosslinking. By doing so, the binding energy of carbon electrons decreases, and they get excited by electromagnetic waves with lower energies. Carbon 1s electrons in ester function in PGS3 decrease from 289.16 eV to 288.6 eV, causing PGS color formation in samples with a higher degree of crosslinking. The Refractive index of crosslinked PGS does not indicate a significant change. The refractive index of PGS3 increased by 1.488 and 1.491 when the crosslinking time escalated from 1 hour to 48 hours. PGS1-PGS3 films, crosslinked for 48 hours, seeded with human corneal epithelium and retinal pigment epithelial (ARPE-19) cells provided a biocompatible scaffold for cell growth and proliferation. Mammalian cell culture found not to alter the optical properties of PGS films.