Fabrication of electrospun poly (Glycerol sebacate) (PGS) scaffolds for corneal tissue engineering
Kornea doku mühendisliği için PGS membranlarının elektrospin ile üretimi
  1. Tez No: 895182
  2. Yazar: SÜMEYYE NARİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÇETİNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doku Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kornea için doku mühendisliği ihtiyacı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Polimerler gibi biyomalzemelerle çeşitli uygulamalar bu ihtiyacı karşılamak için yapılagelmiştir. Bu polimerlerin içinden poli (gliserol sebasat) (PGS) membranlar, biyolojik olarak parçalanabilen, biyouyumlu, elastomerik, şeffaf ve pro-rejeneratif özellikleri nedeniyle çeşitli doku mühendisliği uygulamalarını gerçekleştirmek için kullanılmıştır. PGS'i tek başına electrospin etmek PGS'in çok düşük moleküler ağırlığa (MW) ve düşük cam geçiş sıcaklığına (Tg) sahip olması nedeniyle hayli zordur. Bu sebeple, poli (vinil alkol) (PVA) gibi taşıyıcı polimerler PGS'in electrospin edilmesi araştırmalarında yaygın olarak kullanılmıştır. Bu nedenlerden dolayı, bu çalışmada kornea zarlarını taklit etmek için PGS'in destekleyici bir polimer olarak PVA ile karıştırılarak electrospin özellikleri araştırılmıştır. Optimize edilmiş elektrospin parametreleri ile en iyi karışım oranı önceden yapılan çalışmalarla %55 PGS ve %45 PVA olarak belirlenmiştir. PGS'nin termal kürlenme özelliği nedeniyle, 160°C'nin kürleme sıcaklığı, 140, 150, 160 ve 170°C sıcaklıkları arasında fiber dayanıklılığı, gözeneklilik ve membran şeffaflığı açısından en iyi performansa yol açtığı gözlemlenmiştir. Thermal kürlemeden sonra, membranların şeffaflığını artırmak için PVA çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle, birkaç yıkama yöntemi denendi ve içlerinden en çok PVA giderimi oda sıcaklığında (RT) 48 saat su yıkama yoluyla elde edildi. Bu işlemle elde edilen membranlar ortalama fiber çapı 4 olan %28 porozite ile sonuçlanmış; membranların mekanik mukavemeti ise 1.2 MPa ve elastisitesi %20 bulunmuştur ki bu değerler bu güne kadar literatürde belirtilen değerler içinde en yükseğidir. Dahası, membranların geçirgenliği ölçüldüğünde ortalama olarak 1.02E-06 cm2/s ölçülüp korneanın gerçek geçirgenliği olan 3.02E-06 cm2/s değerine oldukça yakın olduğu gözlemlendi. İnsan kornea epitel hücreleri (HKEpH) ile biyouyumluluk testlerinin sonuçlarında ise, hücrelerin 2 haftalık inkübasyon süresinden sonra neredeyse %50 canlı olduğu gözlemlenmiştir. Özetlendiğinde PGS:PVA karışımının optimize edilmiş elektrospininin bir sonucu olarak, HCEpC'ler için yüksek bir canlılık oranına sahip mikro gözenekli, sert ve biyouyumlu bir membran elde edildi.
Özet (Çeviri)
The demand for tissue engineering of cornea grows daily. Various applications have been implemented to meet this need with biomaterials such as polymers. Amongst those polymers, poly (glycerol sebacate) (PGS) has been used to perform various tissue engineering applications owing to their biodegradable, biocompatible, elastomeric, transparent, and pro-regenerative properties. Electrospinning of PGS would enhance the mechanical strength, permeability, and cell attachment to the scaffold. Electrospinning PGS alone remains challenging due to its very low molecular weight (MW) and low glass transition temperature (Tg). Thus, carrier polymers like poly (vinyl alcohol) (PVA) have been widely used in PGS electrospinning research. For these reasons, in this work, blending of PGS and PVA as a supporter polymer in electrospinning was investigated to mimic corneal membranes. The best blending ratio with the optimized electrospinning parameters was determined to be 55% PGS and 45% PVA. Because of the thermal crosslinking property of the PGS, a crosslinking temperature of 160°C led to the best performance in terms of fiber stability, porosity and membrane transparency amongst temperatures of 140, 150, 160 and 170°C in the membranes. After crosslinking, PVA ought to be removed to increase transparency of the membranes. Therefore, several washing methods were applied and the most PVA removal was obtained through 48 h water wash at room temperature (RT). The membranes obtained by this process had resulted in 28% porosity with average fiber diameter of 4 μm; and the mechanical strength of the membranes was found to be 1.2 MPa with a 20% strain at most. Moreover, the measured permeability of the membranes on average was 1.03E-06 cm2/s which is highly close to the actual permeability of cornea as 3.02E-06 cm2/s. Results of biocompatibility tests were performed with human corneal epithelial cells (HCEpCs) indicated that cells were almost 50% viable after 2 weeks of incubation time and collagen coating process. As a result of optimized electrospinning of PGS:PVA blend, we obtained a microporous, tough and biocompatible membrane.